Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml: Mírová jednání na Ukrajině nemají bez Ruska smysl

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Podle Kremlu nemají mírová jednání o Ukrajině, plánovaná na červen v Švýcarsku, smysl, pokud se jich nezúčastní Rusko.

 Švýcarsko nedávno oznámilo termín konference na vysoké úrovni o probíhajícím válečném konfliktu na Ukrajině, která se uskuteční 15. a 16. června, avšak bez účasti Ruska.

Kreml to označil za nedostatečné. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že proces jednání bez účasti Ruska nemá smysl.

Švýcarsko, které konferenci pořádá, plánuje, že se jí zúčastní Ukrajina a asi 100 dalších zemí. Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová uvedla, že jakékoli kroky v souvislosti s Ukrajinou, které ignorují pozici Ruska, jsou odtrženy od reality a nemají žádnou perspektivu.

Kritizovala i mírový plán ukrajinského prezidenta Zelenského, který požaduje stažení ruských vojsk, finanční odškodnění a vytvoření zvláštního tribunálu. Švýcarsko bylo označeno za nevhodného hostitele, protože podporuje Ukrajinu a uplatňuje protiruské sankce.

Tradičně neutrální Švýcarsko usiluje o zapojení Ruska do jednání a snaží se o účast Číny a dalších rozvíjejících se mocností. Na konferenci by mohl přijít i americký prezident Joe Biden, který má účast na summitu G7 v Itálii.

Švýcarská vláda uvedla, že na přípravě konference se podíleli i zástupci EU a zemí globálního jihu, jako jsou Brazílie, Čína, Etiopie, Indie, Saúdská Arábie a Jihoafrická republika.
  

Témata:  Rusko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy