O možných mírových rozhovorech mezi Moskvou a Kyjevem v neděli hovořil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, podle kterého se Rusko k jednání nestaví odmítavě. Čím déle se ale bude odkládat, tím hůře najdou obě strany shodu, řekl ministr zahraničí v televizi Rossija 1.

"Vyjednávání neodmítáme a hovory s Ukrajinou nevzdáváme," řekl Lavrov a naznačil, že důvodem dosavadního neobnovení jednání je Kyjev. Peskov dnes nicméně uvedl, že Rusko nevidí důvod pro další mírové hovory, které se po několika kolech ocitly na mrtvém bodě už na jaře.

Kremelský mluvčí dnes novináře po dotazech na ukrajinskou protiofenzivu v Charkovské oblasti bez dalších podrobností ujistil, že Putin je se situací na bojišti seznámen. Při dalších otázkách týkajících se vývoje bojů odkázal na ruské ministerstvo obrany. Možnost, že Putin si neuvědomuje skutečnou situaci na bojišti, o víkendu na sociální síti telegram naznačil čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Ruské jednotky postoupily zejména na jihu a východě napadené země, ze severu se po neúspěšném pokusu obsadit Kyjev stáhly. Bleskový protiútok v Charkovské oblasti ukrajinští vojáci zahájili minulý týden a ruské jednotky už odřízli od významných logistických uzlů potřebných pro zásobování.

Putin i ruské ministerstvo obrany o situaci v Charkovské oblasti v podstatě mlčí, píše Reuters.