Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml obvinil USA z útoku na Krymu, který si vyžádal 4 mrtvé a 151 zraněných

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Kreml v pondělí obvinil Spojené státy z odpovědnosti za ukrajinský útok raketami ATACMS na anektovaný Krymský poloostrov, který si vyžádal čtyři oběti, včetně dvou dětí, a zranil dalších 151 osob. Uvedl to server BBC.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil útok na Sevastopol za "absolutně barbarský". Moskva podle něj hodlá reagovat na účast Washingtonu na tomto útoku.

Peskov navrhl novinářům, aby se zeptali v Evropě a Spojených státech, proč jejich vlády podporují zabíjení dětí.

V souvislosti s útokem si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo americkou velvyslankyni v Moskvě, aby jí sdělilo, že Moskva považuje Kyjev a Washington za stejně zodpovědné.

Když byl Peskov dotázán na možné následky útoku, zopakoval slova prezidenta Vladimira Putina ze 6. června, že Rusko by mohlo rozmístit konvenční rakety v dosahu Spojených států a jejich evropských spojenců.

"Samozřejmě, že zapojení Spojených států do bojů, při kterých umírají nevinní Rusové, musí mít následky... Jaké přesně budou, ukáže čas," uvedl Peskov.

Rusko anektovalo Krym v roce 2014 a považuje jej za své území, přestože většina mezinárodního společenství považuje tento poloostrov za součást Ukrajiny. 

Sevastopol, přístavní město a námořní základna na břehu Černého moře, se nachází na Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014. Krym často čelí útokům z Ukrajiny, ale počet obětí a zraněných v nedělním útoku je mimořádně vysoký, jak uvedla agentura AFP.

Razvožajev dále informoval, že Ukrajina vypálila pět raket, které ruská protivzdušná obrana zachytila nad Černým mořem. Fragmenty těchto raket však dopadly na pevninu a zranily lidi šrapnely.

Podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že Ukrajina použila při útoku na "civilní infrastrukturu města Sevastopol" taktické střely ATACMS, které byly dodány USA a vybaveny kazetovými hlavicemi. 

Témata:  válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy