Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml opět hrozí: Aktivity NATO ohrožují naši bezpečnost, musíme na ně reagovat

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Aktivity NATO představují vážné ohrožení pro ruskou národní bezpečnost a Moskva na ně bude muset reagovat. Dnes to podle serveru Times of India sdělil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na výsledky summitu NATO ve Washingtonu. 

Peskov uvedl, že Severoatlantická aliance zvyšuje napětí v Evropě a aktivně se zapojuje do konfliktu na Ukrajině, který Rusko zahájilo plnohodnotnou invazí před více než dvěma lety.

Podle Peskova je jasné, že jedním z hlavních cílů NATO je "pokořit Rusko a strategicky ho porazit," a že aliance přesouvá svou infrastrukturu stále blíže k ruským hranicím.

Členské země NATO ve Washingtonu ve středu přijaly deklaraci slibující další podporu Ukrajině, včetně financování ve výši 40 miliard eur (přibližně bilion korun). Lídři NATO také potvrdili, že vstup Ukrajiny do aliance je nezvratný.

"Musíme důkladně analyzovat přijatá rozhodnutí a diskuse, a také text deklarace. Toto představuje velmi vážnou hrozbu pro národní bezpečnost naší země a vyžaduje to promyšlenou a účinnou reakci proti NATO," dodal Peskov.

NATO ve středu prohlásilo, že si nepřeje konfrontaci s Ruskem, a obvinilo Moskvu z eskalace hybridního konfliktu prostřednictvím sabotáže, kyberútoků a šíření propagandy.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že Rusko vojensky zareaguje na plány USA rozmístit v Německu střely dlouhého doletu. Toto rozhodnutí Washingtonu a Berlína podle něj představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost. USA a Německo nedávno oznámily, že Pentagon od roku 2026 bude dočasně rozmísťovat střely dlouhého doletu a hypersonické střely na německém území, aby posílil ochranu evropských členů NATO.

Rjabkov uvedl, že Rusko bez emocí připraví vojenskou odpověď na novou hrozbu. Podle něj jde o součást zastrašovací strategie NATO a USA vůči Rusku.

Rusko zahájilo 24. února 2022 rozsáhlou invazi na Ukrajinu, což vedlo k největšímu ozbrojenému konfliktu v Evropě od konce druhé světové války. Západ podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní, aby se mohla bránit ruské agresi. Členské země NATO v reakci na ruskou invazi postupně zvyšují své vojenské rozpočty.

USA a Německo ve středu během summitu NATO ve Washingtonu informovaly o dočasném rozmístění amerických střel s dlouhým doletem v Německu, což má demonstrovat závazek USA chránit evropské členy NATO. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu USA zvýšily svou vojenskou přítomnost v Německu i v dalších evropských zemích.
 
 

Témata:  Rusko Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy