Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml popřel, že by na Ukrajině používal chemické zbraně

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Kreml ve čtvrtek odmítl obvinění USA, že ruské síly použily na Ukrajině chemickou zbraň v rozporu s mezinárodní úmluvou o zákazu této výzbroje. Informuje o tom agentura Reuters.

"Viděli jsme o tom zprávy. Taková obvinění jsou naprosto nepodložená," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva se podle jeho slov nadále řídí závazky vyplývajícími z úmluvy, která zakazuje chemické zbraně, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ministerstvo zahraničních věcí USA ve středu uvedlo, že ruské síly použily chlorpikrin, přičemž jako "metodu vedení boje" na Ukrajině využívají i slzotvorný plyn, což je také porušením Úmluvy o chemických zbraních.

Nejde o první údajný případ použití chemických zbraní na Ukrajině. Loni v létě ruské síly údajně použily při ostřelování ukrajinských pozic v Záporožské oblasti na jižním území země chemickou bojovou látku.

Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na prohlášení velitele jednoho ze skupin ukrajinských ozbrojených sil, Oleksandra Tarnavského. Moskva se k obvinním nevyjádřila.

Generál Tarnavskyj, který vede uskupení Tavrija, uvedl, že nepřítel porušuje mezinárodní úmluvy tím, že použil chemickou munici. Během 24 hodin prý byla dvakrát ostřelována oblast Novodanylivka střelami z raketometů, jež obsahovaly pravděpodobně chemickou látku chlorpikrin.

Chlorpikrin je organická sloučenina, která byla původně vyvinuta jako chemická látka pro válečné účely. Jedná se o toxickou a dráždivou látku, která může být využívána jako chemická bojová látka. Chlorpikrin se používal jako jedna z prvních sloučenin chemických bojových látek během první světové války.

Jeho páry jsou silně dráždivé pro dýchací cesty a oči, což způsobuje slzení, kašel a podráždění. Při vdechování může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně poškození plic a dýchacího systému. Dávky větší než určitá hranice mohou mít smrtelné následky.

Chlorpikrin byl mnohokrát odsouzen jako nehumánní zbraň, a jeho použití je zakázáno mezinárodními úmluvami, jako je Úmluva o chemických zbraních. Rusko zatím obvinění z použití této látky nekomentovalo.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy