Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml se pokusil ovlivňovat politiku Německa, ukazují odhalené dokumenty

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

25. února se u Braniborské brány shromáždilo 13 000 demonstrantů, kteří vyzývali k ukončení dodávek zbraní na Ukrajinu. Protest vedla Sahra Wagenknechtová, poslankyně parlamentu za německou krajně levicovou stranu Die Linke. Odsuzovala sice boje na Ukrajině, ale o tom, že válku rozpoutalo Rusko, se nezmínila.

Server The Washington Post získal od jedné evropské rozvědky dokumenty, které popisují setkání, na nichž Kreml vybízel ruské politické stratégy, aby se zaměřili na Německo. Měli se pokusit vyvolat v Evropě odpor proti další podpoře Ukrajiny.

Server zjistil, že nejméně jedna osoba blízká Wagenknechtové byla v kontaktu s ruskými oficiálními představiteli v době, kdy Kreml plánoval ovlivňovat společenskou atmosféru v Německu. A nebyla to jen ona.

Rusko mělo udržovat kontakt i s členy krajně pravicové strany Alternativa pro Německo, kteří shodou okolností Wagenknechtové při jejím projevu, v němž odmítla, aby ruské tanky stříleli na ruské muže a ženy, tleskali.

"Sňatek s německými extrémisty je výslovným cílem Kremlu a byl poprvé navržen vysokými představiteli v Moskvě na začátku září," uvedl server s odkazem na dokumenty datované od července do listopadu. Kreml se podle nich snažil napřímo zapojit do německé politiky tak, že se snažil vytvořit koalici krajní levice s příznivci Wagenknechtové a krajně pravicovou AfD.

Cílem nové politické formace podle dokumentu z 9. září bylo získat v Německu většinu ve volbách, jakýchkoliv. Podpora AfD měla překonat tehdejších 13 procent a strana měla vyvolávat pocit, že sankce uvalené na Rusko odporují německým zájmům.

"Neadekvátní politici, neschopní spočítat důsledky svých rozhodnutí, zatáhli Německo do konfliktu s Ruskem – přirozeným spojencem naší země a našeho lidu," cituje server z manifestu. "Naše zájmy vyžadují obnovení normálních partnerských vztahů s Ruskem,L píše se dále v dokumentu, o němž není jasné, zda se vůbec dostal k někomu z AfD.

Snahy o vybudování protiválečných nálad v Německu jsou součástí ruské taktiky ve válce proti Ukrajině. Kreml se podle serveru snaží podkopat západní jednotu a vést válku podle svých podmínek. Využití protestů k rozdělení Západu je taktika, která byla poprvé použita v sovětských dobách a vrátila se do popředí po ruské invazi na Ukrajinu.

Témata:  Německo Rusko

Související

Aktuálně se děje

11:07

Kdy je první adventní neděle? Na pořízení věnce je nejvyšší čas

Pozítří bude do Štědrého dne zbývat přesně měsíc. Pravá vánoční nálada ale nastane až v prosinci, kdy letos začíná advent. Jste na toto období připraveni? Pokud ne, máte nejvyšší čas.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy