Server The Washington Post získal od jedné evropské rozvědky dokumenty, které popisují setkání, na nichž Kreml vybízel ruské politické stratégy, aby se zaměřili na Německo. Měli se pokusit vyvolat v Evropě odpor proti další podpoře Ukrajiny.

Server zjistil, že nejméně jedna osoba blízká Wagenknechtové byla v kontaktu s ruskými oficiálními představiteli v době, kdy Kreml plánoval ovlivňovat společenskou atmosféru v Německu. A nebyla to jen ona.

Rusko mělo udržovat kontakt i s členy krajně pravicové strany Alternativa pro Německo, kteří shodou okolností Wagenknechtové při jejím projevu, v němž odmítla, aby ruské tanky stříleli na ruské muže a ženy, tleskali.

"Sňatek s německými extrémisty je výslovným cílem Kremlu a byl poprvé navržen vysokými představiteli v Moskvě na začátku září," uvedl server s odkazem na dokumenty datované od července do listopadu. Kreml se podle nich snažil napřímo zapojit do německé politiky tak, že se snažil vytvořit koalici krajní levice s příznivci Wagenknechtové a krajně pravicovou AfD.

Cílem nové politické formace podle dokumentu z 9. září bylo získat v Německu většinu ve volbách, jakýchkoliv. Podpora AfD měla překonat tehdejších 13 procent a strana měla vyvolávat pocit, že sankce uvalené na Rusko odporují německým zájmům.

"Neadekvátní politici, neschopní spočítat důsledky svých rozhodnutí, zatáhli Německo do konfliktu s Ruskem – přirozeným spojencem naší země a našeho lidu," cituje server z manifestu. "Naše zájmy vyžadují obnovení normálních partnerských vztahů s Ruskem,L píše se dále v dokumentu, o němž není jasné, zda se vůbec dostal k někomu z AfD.

Snahy o vybudování protiválečných nálad v Německu jsou součástí ruské taktiky ve válce proti Ukrajině. Kreml se podle serveru snaží podkopat západní jednotu a vést válku podle svých podmínek. Využití protestů k rozdělení Západu je taktika, která byla poprvé použita v sovětských dobách a vrátila se do popředí po ruské invazi na Ukrajinu.

reklama