Peskov potvrdil, že Moskva dostala pozvánku na summit. Západní představitelé mezitím zvažují, jak by k vrcholné schůzce měli přistoupit, pokud na ní bude Putin. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilovaly o to, aby Indonésie, která letos skupině G20 předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila po jeho útoku proti Ukrajině. Například britský premiér Boris Johnson ale kolegy vyzval, aby schůzku nebojkotovali.

Summit by se měl zabývat řadou témat, které souvisejí i s nynější ruskou invazí na Ukrajinu. Jedním z nich je například hrozící potravinová krize. Indonéský prezident Joko Widodo dnes na tiskové konferenci po Putinově boku v Moskvě prohlásil, že globální zásobování potravinami se nezlepší bez ruských hnojiv a ukrajinské pšenice.

Podle Putina bude Rusko usilovat, aby zůstalo největším vývozcem pšenice na světě. Zároveň odmítl tvrzení, že Moskva blokuje vývoz ukrajinských zemědělských produktů.

Putinův poradce Jurij Ušakov před několika dny řekl, že šéf Kremlu se summitu G20 v polovině listopadu zúčastní. Nebylo však jasné, zda má jít o osobní účast, či o vystoupení prostřednictvím videospojení.

reklama