Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml vyhrožuje Ukrajině: Pokud Kyjev odmítne naše návrhy na mír, přitvrdíme

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Ředitel ruské Služby zahraniční rozvědky (SVR) Sergej Naryškin varoval, že v případě odmítnutí návrhů ruského prezidenta Vladimira Putina na ukončení války na Ukrajině budou další podmínky pro uzavření mírové dohody tvrdší. Uvedl to v rozhovoru pro TASS.

Putin v pátek na setkání s vedením ruského ministerstva zahraničních věcí předestřel svůj nový mírový plán pro Ukrajinu, když prohlásil, že Rusko zastaví palbu a zahájí mírová jednání v případě, že se Ukrajina vzdá svých ambicí o členství v NATO a stáhne své vojáky ze čtyř oblastí na východě a jihu Ukrajiny, které si Moskva nárokuje.

Upozornil, že pokud Ukrajina a Evropa nebudou souhlasit s takovými návrhy, podmínky pro jednání budou úplně jiné. Dodal také, že tyto státy budou mít politickou a morální odpovědnost za pokračování krveprolití na Ukrajině.

Podle ruského prezidenta jsou tyto jeho návrhy potřebné ne k tomu, aby se konflikt zmrazil, ale aby byl ukončen.

Dodal, že ruská strana si uvědomuje svou zodpovědnost za stabilitu ve světě a je připravena na dialog se všemi zeměmi, ale z jejich strany by nemělo jít o "nabídku" na rozhovory. Ruský lídr na závěr svého projevu vyjádřil přesvědčení, že Ruská federace uspěje a ukrajinský konflikt se vyřeší.

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

Také americký ministr obrany Lloyd Austin prohlásil, že Putin není v pozici, aby mohl Ukrajině "diktovat" podmínky pro ukončení války. Podle něj se v blízké budoucnosti zároveň neočekává rozšíření NATO.

Generální tajemník aliance NATO Jens Stoltenberg tvrdí, že podle Putinova návrhu, který nebyl vypracován "v dobré víře", by se Ukrajinci měli vzdát "podstatně většího území, než jaké Rusko dosud dokázalo obsadit".

Poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podolak pro Reuters řekl, že ruský prezident nabízí Ukrajině, aby "přiznala porážku, legálně se vzdala svých území ve prospěch Ruska a také své geopolitické suverenity."

Témata:  válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy