Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml znepokojuje, že Ukrajina údajně přesouvá armádu k běloruským hranicím

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Kreml tvrdí, že zprávy běloruského ministerstva obrany o přesunu ukrajinských vojáků, zbraní a vojenského vybavení do Žytomyrské oblasti, která sousedí s Běloruskem, jsou znepokojivé. Upozornila na to agentura Reuters.

Běloruský resort obrany uvedl, že má informace o přesunech dalších ukrajinských vojáků, zbraní a vojenského vybavení do Žytomyrské oblasti na severu Ukrajiny, která má společné hranice s Běloruskem.

Běloruské ministerstvo obrany tuto informaci zveřejnilo s tím, že minulou středu běloruská pohraniční stráž sestřelila dron vypuštěný z Ukrajiny, který měl sbírat informace o běloruské pohraniční infrastruktuře. 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí řekl, že Bělorusko je součástí svazového státu s Ruskem a že obranná ministerstva a tajné služby obou zemí spolu úzce spolupracují.

"Je to samozřejmě důvod k obavám nejen pro Minsk, ale také pro Moskvu, protože jsme skutečně spojenci a partneři," řekl Peskov.

Dodal, že prezidenti Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko by o této záležitosti mohli diskutovat na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci, který se koná v Kazachstánu ve dnech 3. a 4. července.

Mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko uvedl v ukrajinské televizi, že zveřejňování informací o Ukrajině, které ji vykreslují jako hrozbu, je součástí informační operace vedené Běloruskem s podporou Ruska.

Uvedl, že Ukrajina má na hranici s Běloruskem dostatečný personál, aby zabránila provokacím, a že obviňování Ukrajiny z eskalace situace může souviset s vojenskými cvičeními, která se v Bělorusku konala od 21. června.

Bělorusko ale nově umisťuje do blízkosti hranic s Ukrajinou další systémy protivzdušné obrany s cílem chránit zařízení kritické infrastruktury. Důvodem je právě zvýšení aktivity ukrajinských dronů.

"Jsme připraveni rozhodně použít všechny dostupné síly a prostředky k ochraně našeho území a obyvatelstva Běloruska před možnými provokacemi ve vzdušném prostoru," uvedlo běloruské ministerstvo obrany v aplikaci Telegram.

Témata:  válka na Ukrajině Bělorusko Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy