reklama

Účinností 62 procent by kubánská vakcína splnila i požadavek Světové zdravotnické organizace (WHO), která stanovila minimálně 50procentní účinnost. Ředitel havanského Finlayova institutu vakcín (IFV) Vicente Vérez uvedl, že Soberana 02 je aplikována ve dvou dávkách s odstupem 28 dní. Kromě toho jeho ústav testuje druhé schéma, kdy po dvou dávkách Soberany 02 dává ještě jednu dávku látky Soberana Plus. U této studie, jejíž výsledky by měly být známy za dva týdny, očekává Vérez účinnost přes 67 procent.

Vakcínu Soberana 02 testuje Kuba také v Íránu, kde spolupracuje na třetí fázi studií s Pasteurovým institutem. Tamní výsledky by měly být známy příští týden.

Kubánští vědci vyvinuli celkem pět vakcín, ve třetí fázi klinických studií je také vakcína nazvaná Abdala. Kuba není zapojena v mezinárodním programu pro distribuci vakcín Covax, ani sama nenakupuje zahraniční očkovací látky, uvedla EFE.

Ačkoliv na Kubě zatím žádnou vakcínu proti covidu-19 neschválili, očkováno tam už je přes dva miliony Kubánců z celkových 11 milionů obyvatel země. Aplikována jim byla vakcína Soberana 02, nebo Abdala, a to právě v rámci klinických studií.

S očkováním neregistrovanými vakcínami začali na Kubě proto, že se tam letos výrazně zhoršila epidemická situace. Zatímco loni tam evidovali maximálně desítky nákaz denně, letos jsou to stovky a od konce ledna se počet denních nákaz pohybuje od zhruba 800 do 1100. Tento týden na Kubě zaznamenali poprvé od počátku pandemie za den přes 1500 nákaz koronavirem SARS-CoV-2. Celkem se na tomto karibském ostrově potvrdilo dosud 166.368 nákaz koronavirem, z toho na 1150 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

reklama