reklama

"Rok 2020 nepřestává překvapovat. Co to může být?" povzdychl si server Natemat.pl.

Útvar podobající se objektu z pouště v americkém státu Utah stojí u jednoho z varšavských mostů na pravém břehu Visly, uvedla televize TVN 24.

"Každý výlet nad Vislou je neobyčejné dobrodružství. Při překročení řeky přes most Świętokrzyski se na pravém břehu pláže objeví netypická instalace. Trávíte-li čas aktivně u Visly, nemůžete si jí nevšimnout," odcitovala stanice zmínku ze sociální sítě. Podle televizního reportéra objekt tvoří kovové desky spojené v trojúhelníkovém průřezu a částečně je zapuštěn v zemi.

"Není to naše iniciativa. Nemůžeme na ni nijak reagovat, protože stojí na pozemku, který patří povodí Visly. Nejspíše je to akce zdola," vzkázala mluvčí radnice Karolina Galecká.

Mluvčí povodí Sergiusz Kieruzel se o záležitosti dozvěděl od televize a následně potvrdil, že jde o předem neohlášenou "černou stavbu", která stojí na místě, kde nemá co dělat. Bude muset být odstraněna, protože "ohrožuje bezpečnost".

Podobný objekt byl poprvé zaznamenán 18. listopadu v americkém Utahu posádkou vrtulníku při sčítání ovcí tlustorohých, později zmizel.

Nález a spekulace, odkud se předmět vzal, vzbudil rozruch na sociálních sítích. Mnoho uživatelů se domnívá, že jde o uměleckou instalaci, podle jiných však mohli předmět umístit do pouště návštěvníci z vesmíru. Další dávají věc do souvislosti se sci-fi filmem 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka, ve kterém se objevují podobné černé předměty vytvořené neznámým mimozemšťanem.

Podobný objekt se mezitím vyskytl také v horách Kalifornie, na kopci v severním Rumunsku a na pláži ostrova Wight v jižní Anglii.

"Je zajímavé, že to nejsou totožné stavby. Vypadají podobně, ale pokaždé je to jiný exemplář," poznamenal Natemat s tím, že cosi podobného bylo zaznamenáno také v Nizozemsku.

reklama