reklama

Izraelský velvyslanec při OSN dnes uvedl, že Hamás "nese výhradní odpovědnost a ponese výsledky" pokračujících bojů.

"Stát Izrael bude jednat jakýmkoli způsobem nezbytným k ochraně svých občanů a suverenity před pokračujícími teroristickými útoky pocházejícími z pásma Gazy a prováděnými Hamásem a dalšími teroristickými organizacemi," napsal izraelský velvyslanec Gilad Erdan Radě bezpečnosti OSN v dopise.

Radikální palestinské hnutí Hamás dnes vypálilo zhruba 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Vůdce islamistického hnutí Hamás v sobotu ráno potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli.

Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se podařilo proniknout do města Sderot, kde dochází ke střetům s izraelskými silami. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele a izraelská armáda prohlásila, že je ve válečném stavu a bude se bránit.

Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst. Na sociálních sítích se šíří videa ukazující odpalování raket a také záběry například z izraelského Aškelonu, kde jsou vidět auta v plamenech, pravděpodobně po zásahu jednou z raket.

Očití svědci podle médií také hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Dodal, že izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" proti Hamásu. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že "Hamas dnes ráno udělal vážnou chybu a zahájil válku proti státu Izrael. Jednotky IDF bojují proti nepříteli na každém místě. Vyzývám všechny izraelské občany, aby dodržovali bezpečnostní pokyny. Stát Izrael tuto válku vyhraje."

Počty mrtvých a zraněných přitom na obou stranách prudce rostou. Do izraelských nemocnic bylo zatím převezeno 908 zraněných a počet obětí po vpádu Hamásu do Izraele vyrostl na nejméně 100. Počet zajatých Izraelců nebyl upřesněn, hovoří se ale o vojácích či policistech a také civilistech.

Izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu. Podle posledních údajů bylo v Gaze při protiútoku zabito nejméně 232 Palestinců a 1697 zraněno, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví.