Blaszczak uvedl, že plot podél 418 kilometrů dlouhé hranice s Běloruskem by měl být vysoký 2,5 metru. Armádní inženýři podle něj už vše naplánovali a stavbu převezmou vojáci. Kdy by práce měly začít, v dnešním rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici ministr neupřesnil. Podle agentury DPA v pondělí zmínil, že stavět by se mohlo začít tento týden.

Ministr dnes rovněž sdělil, že na hranici s Běloruskem, která je zároveň i vnější hranicí Evropské unie, se kvůli její ostraze přesune v příštích dnech dalších 1000 vojáků. Přibližně 1000 jich tam pomáhá bránit ilegálním přechodům už nyní.

Lukašenko na konci května oznámil, že Minsk už nebude bránit migrantům v cestě do Evropské unie. Podle Polska a pobaltských států, ale i podle EU se chce migrační vlnou pomstít za sankce přijaté proti jeho režimu kvůli tvrdému potlačování opozice a porušování občanských práv v zemi.

Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová v pondělí sdělila, že její země do září příštího roku postaví podél 508 kilometrů dlouhé hranice s Běloruskem plot. Vysoký bude tři metry a nahoře bude opatřen ostnatým drátem. Náklady na jeho vybudování by měly dosáhnout 152 milionů eur (téměř 3,9 miliardy Kč).