Příští týden v pondělí a úterý by teploty v částech Anglie mezi Londýnem, Manchesterem a Yorkem mohly dosáhnout 40 stupňů Celsia, sdělil úřad Met Office. Dosavadní rekord představuje 38,7 stupně naměřených v roce 2019 v Cambridge.

Zdravotnický úřad UKHSA v souvislosti s horkem varoval před rizikem, které hrozí i zdravým lidem v dobré kondici. Nejohroženější skupinou jsou však staří či jakkoliv oslabení lidé. Podle stanice BBC by mohly v důsledku vlny veder zemřít tisíce lidí.

Londýnský starosta Sadiq Khan oznámil, že město poskytne dodatečnou pomoc bezdomovcům. Dopravní podnik v hlavním městě vyzval občany, aby začátkem příštího týdne cestovali jen v nutných případech. Železniční přepravce varoval, že horko může poškodit koleje a tím narušit provoz na dráze. Některé školy se kvůli horku rozhodly povolit žákům odložit uniformy, jiné zcela zrušily výuku.

Vlna veder trápí v současnosti především jižní Evropu. Kvůli požárům v departementu Gironde na jihu Francie muselo domovy opustit už přes 12.000 lidí. Na jihu Španělska vyhnal lesní požár jihozápadně od Málagy z domovů asi 2300 lidí. S následky vlny veder se potýká také Portugalsko, Itálie, Chorvatsko nebo Řecko.