Během dne ruské síly podnikly 40 raketových úderů a 16 útoků pomocí dronů Šáhed-136 íránské výroby, oznámil ve své večerní operační svodce ukrajinský generální štáb, podle něhož protivzdušná obrana sestřelila 20 střel s plochou dráhou letu a 11 útočných bezpilotních letounů.

Rusové zasáhli energetickou a kritickou infrastrukturu v devíti oblastech - Volyňské, Rivnenské, Charkovské, Chmelnycké, Kirovohradské, Čerkaské, Záporožské, Oděské a Mykolajivské, sdělilo velení ukrajinských ozbrojených sil. Prezident Volodymyr Zelenskyj dříve na telegramu napsal, že ruské invazní síly od noci podnikly "masivní útok", při němž vypálily na jeho zemi 36 raket, z nichž většinu sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana.

Podle dřívějších informací ukrajinského letectva systém protivzdušné obrany ráno zneškodnil 18 ruských střel. Rusko zaútočilo na Ukrajinu ze dvou směrů - z Rostovské oblasti vypálilo řízené střely typu Ch-101 a střely s plochou dráhou letu Kalibr vystřelilo z lodí v Černém moři, uvedly ukrajinské vzdušné síly.

Obyvatele centrální a západní Ukrajiny dnes vzbudila rovněž pravidelná střelba, to když se protivzdušná obrana snažila sestřelit ruské bezpilotní letouny a rakety. Jak poznamenala agentura AP, Rusko v posledních dnech zintenzivnělo své útoky na elektrárny, vodovodní systémy a další klíčovou infrastrukturu po celé zemi.

Několik ruských raket, které mířily na hlavní město, sestřelila protivzdušná obrana v oblasti Kyjeva, informoval už dříve na telegramu starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Obyvatele vyzval, aby zůstali v krytech, protože nálety pokračují. "Několik raket letících na Kyjev bylo v oblasti sestřeleno protivzdušnou obranou. Děkujeme našim obráncům," citovala z prohlášení Klička agentura Unian. "Šetřte elektřinou a buďte shovívaví, pokud jde o omezení jejích dodávek," vzkázal Kyjevanům starosta.

O sestřelení ruské rakety v Kyjevské oblasti informoval i tamní policejní šéf Andrij Něbytov. "Nedošlo k žádným obětem ani škodám, trosky rakety spadly do lesa," dodal. Podle šéfa Kyjevské oblasti Oleksije Kuleby byl v regionu od rána kvůli ruskému ostřelování vyhlášeno několik leteckých poplachů.

O intenzivním ostřelování dnes informovali i představitelé západoukrajinských regionů. Výbuchy bylo slyšet kolem města Rivne, z Chmelnycké oblasti a Volyňské oblasti. Zasažena byla zejména energetická infrastruktura. Starosta města Luck, které se nachází ve Volyňské oblasti, později podle serveru Ukrajinska pravda uvedl, že raketový útok prakticky zničil energetické zařízení ve městě. "V současné době ho nelze opravit," napsal Ihor Poliščuk na telegramu. Starosta zároveň informoval, že tlaková vlna a úlomky raket ráno poškodily 12 soukromých domů a střechy sedmi budov.

V Kirovohradské oblasti ve střední části Ukrajiny zasáhly ruské nálety důležitá energetická zařízení u měst Kropyvnyckyj a Holovanivsk. V oblasti rovněž dochází k výpadkům elektřiny. Tamní úřady v této souvislosti vyzvaly obyvatele i podniky, aby snížili její spotřebu, napsala agentura Ukrinform. V Oděse raketová palba zranila tři lidi, i tam mají problémy s dodávkami elektřiny.

Ruské ministerstvo obrany mezitím uvedlo, že jeho síly odrazily pokusy o ukrajinskou ofenzivu na východě země v Luhanské a Doněcké oblasti a na jihu v Chersonské oblasti. Jak poznamenala agentura Reuters, zprávy z bojiště nebylo možné nezávisle ověřit.

reklama