Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli variantě omikron končí v Jihoafrické republice v nemocnicích i mladí

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Odborníci v Jihoafrické republice upozornili, že nová varianta koronaviru omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za znepokojivou, postihuje často mladé lidi. Někteří z nich přitom končí i na jednotkách intenzivní péče, upozornila agentura AP.

"Vidíme nyní výraznou změnu v demografickém profilu pacientů s covidem-19," řekla na tiskové konferenci ke koronaviru Mathivhaová, vedoucí jednotky intenzivní péče nemocnice v johannesburské čtvrti Soweto.

"Dostávají se k nám mladí lidé, třicátníci i lidé mezi dvaceti a třiceti. Někteří mají mírný průběh, jiní ale závažnou formu a někdy končí na jednotce intenzivní péče," podtrhla lékařka. Podle ní není asi 65 procent z pacientů očkováno a většina ze zbylých dostala jen první dávku vakcíny.

Na postižení mladší generace variantou omikron upozornil také jihoafrický ministr zdravotnictví Joe Phaahla. "Nová varianta byla převážně odhalena u mladých lidí, mezi nimiž je také nejnižší proočkovanost v zemi. Pouze čtvrtina lidí ve věku od 18 do 34 let je v Jihoafrické republice očkována," řekl Phaahla.

Případy nákazy koronavirem začaly v Jihoafrické republice stoupat tento měsíc v provincii Gauteng, kde se nachází největší město země Johannesburg a také metropole Pretoria. Jihoafrický Národní ústav pro přenosné nemoci (NICD) uvedl, že infekce postihly především lidi ve věku od deseti do 29 let v Pretorii. "Kromě toho NICD identifikoval ohnisko nákazy ve věkové skupině 20 až 44 let v institutu vyššího vzdělání v Pretorii," řekl počátkem tohoto týdne výkonný ředitel ústavu Adrian Puren.

Hlášené denní přírůstky nákaz jsou v Jihoafrické republice zatím relativně nízké. V pátek bylo zaznamenáno 2828 nových případů. Jde však o výrazný nárůst za poslední týdny, podotkla AP. Podle jihoafrických odborníků je až za 90 procent nových případů zodpovědná právě varianta omikron a podle prvních závěrů probíhajících studií zřejmě přenese každý nakažený člověk virus v průměru na další dva lidi.

"Je to obrovský problém. Máme z (této varianty) viru všichni velké obavy," řekl AP ředitel Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI) Willem Hanekom.

Nová varianta rychle mutuje, což jí podle vědců může pomoci, aby se rychleji šířila a dokázala obejít reakci lidského imunitního systému. Jihoafrická republika na ni upozornila ve čtvrtek a WHO ji následujícího dne klasifikovala jako znepokojivou.

Témata:  Jihoafrická republika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.