"Vidíme nyní výraznou změnu v demografickém profilu pacientů s covidem-19," řekla na tiskové konferenci ke koronaviru Mathivhaová, vedoucí jednotky intenzivní péče nemocnice v johannesburské čtvrti Soweto.

"Dostávají se k nám mladí lidé, třicátníci i lidé mezi dvaceti a třiceti. Někteří mají mírný průběh, jiní ale závažnou formu a někdy končí na jednotce intenzivní péče," podtrhla lékařka. Podle ní není asi 65 procent z pacientů očkováno a většina ze zbylých dostala jen první dávku vakcíny.

Na postižení mladší generace variantou omikron upozornil také jihoafrický ministr zdravotnictví Joe Phaahla. "Nová varianta byla převážně odhalena u mladých lidí, mezi nimiž je také nejnižší proočkovanost v zemi. Pouze čtvrtina lidí ve věku od 18 do 34 let je v Jihoafrické republice očkována," řekl Phaahla.

Případy nákazy koronavirem začaly v Jihoafrické republice stoupat tento měsíc v provincii Gauteng, kde se nachází největší město země Johannesburg a také metropole Pretoria. Jihoafrický Národní ústav pro přenosné nemoci (NICD) uvedl, že infekce postihly především lidi ve věku od deseti do 29 let v Pretorii. "Kromě toho NICD identifikoval ohnisko nákazy ve věkové skupině 20 až 44 let v institutu vyššího vzdělání v Pretorii," řekl počátkem tohoto týdne výkonný ředitel ústavu Adrian Puren.

Hlášené denní přírůstky nákaz jsou v Jihoafrické republice zatím relativně nízké. V pátek bylo zaznamenáno 2828 nových případů. Jde však o výrazný nárůst za poslední týdny, podotkla AP. Podle jihoafrických odborníků je až za 90 procent nových případů zodpovědná právě varianta omikron a podle prvních závěrů probíhajících studií zřejmě přenese každý nakažený člověk virus v průměru na další dva lidi.

"Je to obrovský problém. Máme z (této varianty) viru všichni velké obavy," řekl AP ředitel Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI) Willem Hanekom.

Nová varianta rychle mutuje, což jí podle vědců může pomoci, aby se rychleji šířila a dokázala obejít reakci lidského imunitního systému. Jihoafrická republika na ni upozornila ve čtvrtek a WHO ji následujícího dne klasifikovala jako znepokojivou.