"Tento týden očekáváme zřízení koordinačního centra v Istanbulu. Připravujeme vše, co závisí na nás, abychom byli připraveni tento týden začít," uvedl Kubrakov, podle něhož budou konvoje plavidel doprovázet ukrajinská záchranná plavidla. Miny budou odstraněny pouze v koridoru, jenž v Černém moři vznikne pro export obilí, napsala agentura Reuters.

Podle jeho náměstka Jurije Vaskova ukrajinské úřady pracují na obnovení vývozu obilí několik dní. První dodávka obilí by podle něj měla vyplout z Čornomorsku, další z přístavů Oděsa a Južne. "Do dvou týdnů budeme technicky připraveni vyvážet ze všech tří přístavů," sdělil náměstek ministra a dodal, že úřady doufají, že první dodávka vypluje už tento týden.

V pátek zástupci Ruska a Ukrajiny podepsali v Istanbulu ujednání, jež má umožnit vývoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které blokuje ruská invazní armáda. Dohoda, již zprostředkovaly OSN a Turecko, počítá s tím, že lodě s tímto zbožím budou moci plout námořními koridory. Dohoda nepočítá s odminováním ukrajinských přístavů ani s vojenským doprovodem lodí převážejících obilí.

Ukrajina je klíčovou zemí pro pěstování obilovin a vývoz jejího obilí má zásadní význam pro celosvětovou potravinovou bezpečnost. Přelomovou úmluvu, jejímž cílem je zmírnit celosvětový nedostatek potravin způsobený ruskou invazí na Ukrajinu, však podle mnoha médií ohrozil sobotní ruský raketový útok na Oděsu, který přišel pouhý den po podpisu dohody. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci prohlásil, že úder ukázal, že si Moskva najde způsob, jak dohodu neplnit. Podle nedělního vyjádření mluvčí ministerstva zahraničí v Moskvě ruské rakety cílily na vojenské cíle, konkrétně vojenskou loď a sklad zbraní. Ukrajinská armáda uvedla, že dvě rakety zasáhly objekty infrastruktury samotného přístavu, včetně čerpací stanice.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že ruské údery na Oděsu nejsou překážkou pro vývoz ukrajinského obilí a plnění dohody. Bombardování je podle něj zaměřeno pouze na vojenskou infrastrukturu, napsala agentura AFP. Obdobně se vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který podle agentury Interfax sdělil, že v úmluvě o vývozu obilí není nic, co by Moskvě bránilo pokračovat ve "zvláštní vojenské operaci ničením vojenské infrastruktury" Ukrajiny. Použil přitom termín, kterým Moskva označuje svou invazi na Ukrajině.