zemědělství

Petr Fiala (ODS)

Vláda nebude ustupovat, reagoval Fiala na protest zemědělců

Domov

Premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti se čtvrtečním protestem v ulicích hlavního města vzkázal zemědělcům, že vláda nehodlá ustupovat tlaku. Fiala dokonce pohrozil tím, že jeho kabinet dá nakonec slíbené dvě miliardy korun navíc pro zemědělství jinam.

Petr Fiala

Fiala označil pořadatele protestu za lidi, kteří se netají podporou Kremlu

Domov

Premiér Petr Fiala (ODS) vnímá organizátory pondělní akce v Praze jako lidi, kteří se netají podporou Kremlu. Protest podle něj žádná řešení skutečných problémů českých farmářů nepřinese. Do hlavního města dnes dorazily stovky traktorů, zemědělci se shromáždili například před budovou ministerstva zemědělství.

Zemědělci

Protesty evropských zemědělců se šíří napříč zeměmi, ukázala analýza

Svět

Protesty evropských zemědělců, které začaly loni, se rozšířily z východu na západ Evropské unie. Zemědělce trápí různé faktory, včetně drahých úvěrů, tlaku na ceny, nepříznivého počasí a levného dovozu, zejména z Ukrajiny. Kritizují také přílišnou regulaci. Ve své analýze to uvedl server Politico.

Ilustrační foto

Letošní sklizeň obilí na Ukrajině bude vyšší než v roce 2022

Svět

Letošní sklizeň obilí na Ukrajině předčí očekávání a díky příznivému počasí by mohla být o 5 % vyšší než v roce 2022, uvedl v sobotu vysoký úředník ministerstva zemědělství. Ukrajina je významným světovým producentem a vývozcem obilí, ale její produkce byla ovlivněna rozsáhlou ruskou invazí.

Ilustrační foto

Slovenské kontroly obilí nepotvrdily jeho kontaminaci

Svět

Výsledky kontrol obilí a mouky na Slovensku neprokázaly další případy kontaminace. Podle ministra zemědělství tak není důvod, aby lidé nekupovali obilí ze společnosti Mlyn Kolárovo, v němž se v zásilce ukrajinského obilí objevil pesticid.

Ilustrační fotografie.

Ceny v zemědělství a průmyslu rostly v březnu pomaleji

Byznys

Ceny zemědělských výrobců poklesly o 3,2 % v průběhu posledního měsíce, avšak meziročně zaznamenaly nárůst o 11,6 %. V případě průmyslových výrobců se ceny snížily o 1,0 % v průběhu posledního měsíce, ale meziročně zůstaly vyšší o 10,2 %. Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o 0,4 % a meziročně o 9,4 %. Co se týče cen tržních služeb pro podniky, ty se meziměsíčně zvýšily o 1,5 % a meziročně o 5,7 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Ilustrační foto

Slovenská vláda zakázala dovoz vybraných zemědělských produktů z Ukrajiny

Svět

Slovenská vláda dnes schválila návrh časově neomezeného zákazu dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin z Ukrajiny, tranzit tohoto zboží přes Slovensko zůstane povolen. Opatření, které vstoupí v platnost v úterý, se bude vztahovat například na obilí a olejniny, řekl novinářům šéf slovenské veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš.

Ilustrační fotografie.

Česko nechystá zákaz dovozu ukrajinského obilí

Domov

Jednostranné zákazy dovozu ukrajinského obilí, které zavedlo Polsko, Maďarsko a nejnověji Slovensko, jsou v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace. Česká republika s jejich zavedením nepočítá, téma ale ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) intenzivně řeší s komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Situaci je potřeba vyřešit na celounijní úrovni. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě.

Ilustrační foto

Zemědělci: Nediktujeme ceny produkovaných komodit, jsou dané burzou a trhem

Domov

Zemědělci si nediktují ceny komodit, které produkují, jsou dané burzou a trhem, řekli ČTK větší farmáři z Plzeňska. Drahé potraviny v obchodech podle nich nemohou ovlivnit. Farmářům z Plzeňského kraje od poloviny loňského října klesají ceny všech základních komodit, které prodávají na trhu, ale potraviny v obchodních řetězcích nezlevňují. Ceny obilí a řepky podle farmářů od té doby klesly o 30 až 35 procent a už se blíží hodnotám před invazí na Ukrajinu i před pandemií koronaviru.

Ilustrační foto

Svět

Rusko sklidilo v okupované části Ukrajiny pšenici za miliardu dolarů, tvrdí NASA

Rusko letos sklidilo z ukrajinských polí pšenici v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů (23,1 miliardy korun), uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na základě analýzy svých satelitních snímků. Celková sklizeň pšenice na Ukrajině bude podle vesmírné agentury navzdory válce jen mírně podprůměrná.

Ilustrační foto

Vývoz obilí z Ukrajiny dosud klesl o 29,6 procenta

Byznys

Ukrajina v letošní pěstitelské sezoně dosud vyvezla téměř 18,1 milionu tun obilí. To je o 29,6 procenta méně než ve stejném období předchozí sezony. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje ukrajinského ministerstva zemědělství. Ukrajina od února čelí ruské vojenské agresi.

Ilustrační foto

Ceny výrobců v Česku v říjnu dál meziročně rostly, nejvýrazněji v zemědělství

Byznys

Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál meziročně zvyšovaly, růst ale zmírnil v průmyslu, zemědělství, stavebnictví i službách. Nejvýrazněji o 27,1 procenta opět stouply ceny zemědělských výrobců, v průmyslu se výrobní ceny meziročně zvýšily o 24,1 procenta, u stavebních prací o 12 procent a u tržních služeb pro podniky o 6,3 procenta.

Rusko, Kreml

Rusko pozastavuje plavbu lodí s obilím, oznámila Moskva

Svět

Rusko pozastavuje plavbu v bezpečném koridoru v Černém moři, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS. Koridor byl dohodnut letos v létě v rámci dohody umožňující vývoz obilí a dalších zemědělských plodin z ukrajinských černomořských přístavů zablokovaných po ruské invazi na Ukrajinu. Moskva tvrdí, že plavba je nepřípustná, protože koridor využil Kyjev k bojové akci proti Rusku.

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy