"Výsledky kontrol obilí a mouky v Mlyne Kolárovo prokázaly, že mouka není kontaminovaná a ani jinak škodlivá obsahem pesticidů či jiných zakázaných látek. Neexistuje žádný důvod, aby lidé mouku z tohoto mlýna nekupovali," uvedl ministr zemědělství Samuel Vlčan.

Podle Vlčana celoplošné kontroly všech šarží obilí dovezeného z Ukrajiny neprokázaly žádnou kontaminaci. "Ani kilogram mouky jsme nemuseli stáhnout z oběhu. Nadále budeme pokračovat v intenzivní kontrole, nadále platí zákaz dovozu ukrajinského obilí," zdůraznil podle slovenských médií.

Slovensko nařídilo plošné kontroly dovezeného ukrajinského obilí poté, co kontroly zjistily zbytky pesticidu v zásilce z Ukrajiny. Následně zakázalo zpracovávat a prodávat už naskladněné ukrajinské obilí a dovážet vybrané zemědělské produkty a potraviny ze země.

Dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny rovněž zakázalo Polsko a Maďarsko. Pozastavení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny do Polska a Maďarska kritizovala Evropská komise. Ta zdůraznila, že obchodní politika spadá do výlučné pravomoci EU, a proto jsou podle ní jednostranná opatření nepřijatelná. Česká republika zákaz dovozu ukrajinského obilí nezavedla.

reklama