Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál meziročně zvyšovaly, růst ale zmírnil v průmyslu, zemědělství, stavebnictví i službách. Nejvýrazněji o 27,1 procenta opět stouply ceny zemědělských výrobců, v průmyslu se výrobní ceny meziročně zvýšily o 24,1 procenta, u stavebních prací o 12 procent a u tržních služeb pro podniky o 6,3 procenta.
Proti září výrobní ceny klesly v zemědělství. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
V meziměsíčním srovnání ceny zemědělských výrobců klesly o tři procenta. Průmysloví výrobci zdražili proti září o 0,6 procenta, stavební práce byly dražší o 0,3 procenta a tržní služby pro podniky o 0,1 procenta.
Spotřebitelské ceny, do nichž se ceny výrobců promítají, v říjnu meziročně stouply o 15,1 procenta, oznámil už dřív ČSÚ. Tempo inflace zpomalilo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 procent. Pomohla vládní opatření na snížení cen energií. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v říjnu klesly o 1,4 procenta.
"V říjnu ceny všech výrobců zpomalily meziroční růst," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V září ceny v zemědělství meziročně stouply o 33,6 procenta, v průmyslu o 25,8 procenta, u stavebních prací po zpřesnění odhadu o 12,6 procenta a u tržních služeb o 6,8 procenta.
Říjnové ceny v zemědělství meziročně vzrostly o 23,6 procenta v rostlinné a o 35,4 procenta v živočišné výrobě. Téměř o polovinu se zvýšily ceny obilovin, o víc než čtvrtinu zdražily brambory a olejniny, o pětinu čerstvá zelenina. Ceny ovoce naproti tomu o desetinu klesly. Růst cen jatečných prasat převýšil 52 procent, ceny vajec se zvedly o 42 procent, mléka o víc než třetinu a drůbeže a skotu o víc než čtvrtinu.
V průmyslu proti loňskému říjnu vzrostly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o téměř 57 procent a chemických látek a výrobků o zhruba 27 procent. Těžba a dobývání zdražily o téměř čtvrtinu, pryže a plasty o 21 procent. V potravinářství se ceny zvýšily o 25,8 procenta, z toho u mlýnských a škrobárenských výrobků o 57 procent. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny energií o 49,3 procenta a zboží krátkodobé spotřeby o 23 procent," uvedl ČSÚ.
V případě služeb v říjnu meziročně stouply ceny zhruba o 15 procent shodně u skladování a podpůrných služeb v dopravě, reklamních služeb a služeb v oblasti zaměstnání.
Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš vidí za zpomalením růstu cen výrobců vládní zásah do cen elektřiny. "Hlavním důvodem byl pokles cen elektřiny v důsledku odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje od října 2022," uvedl. Podle něj je výrobní inflace pravděpodobně už za svým vrcholem.
"Říjnové ceny výrobců naznačují, že u řady položek hlavní inflační tlaky již ustupují, ačkoli růst cen se přesouvá do jiných cenových okruhů v návaznosti na určité zpoždění růstu vstupních nákladů," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozornil však, že zpomalování růstu cen výrobců a v návaznosti na to spotřebitelských cen bude jen pozvolné.
Témata: ekonomika, zemědělství
Související
10. prosince 2024 9:40
18. listopadu 2024 12:56
9. listopadu 2024 11:04
30. října 2024 11:03
11. září 2024 11:44