Ruská invaze na Ukrajinu zablokovala ukrajinské černomořské přístavy, díky dohodě, které loni v červenci dosáhl Kyjev s Moskvou s pomocí Turecka a OSN, ale byl opět umožněn přístup do tří z těchto přístavů. Platnost dohody byla v březnu opětovně prodloužena na 60 dní. Uvedla to agentura Reuters.

Kyjev však nyní tvrdí, že počet nákladních lodí projíždějících přes Bospor s ukrajinskými zemědělskými produkty je kriticky nízký. "Už podruhé za devět měsíců fungování této dohody nebyl vypracován plán inspekcí (pro projíždějící lodě) a nebylo zkontrolováno ani jedno plavidlo," uvedlo na Facebooku ukrajinské ministerstvo pro obnovu.

Ministerstvo rovněž uvádí, že ruští zástupci v tzv. společném koordinačním centru v Istanbulu přistupují k inspekcím "nepřijatelným" způsobem, který je v rozporu s podmínkami dohody. Za poslední tři dny podle tohoto resortu odmítly zaregistrovat tři lodě, a to bez jakéhokoli vysvětlení.

Velvyslankyně USA na Ukrajině Bridget Brinková uvedla, že v Bosporu aktuálně čeká na inspekci přes 50 lodí, aby mohly pokračovat v plavbě do ukrajinských přístavů a naložit tam obilí.

Moskva dosud na kritiku Kyjeva či Brinkové nereagovala, uvedla jen, že vyhlídky na další obnovení dohody "nejsou příznivé". Kreml tvrdí, že samostatná dohoda, kterou se OSN zavázala, že Rusku pomůže s vývozem jeho potravin a hnojiv, nefunguje. Obnovení obilné iniciativy přitom podmiňuje právě odstraněním překážek bránících jeho vlastnímu exportu.

reklama