Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko ohrožuje dohodu o vývozu obilí, tvrdí Ukrajina

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kyjev varoval, že dohoda o vývozu obilí, která umožňuje bezpečný vývoz ukrajinského obilí z Černého moře, je ohrožena, protože Rusko blokuje inspekce lodí v tureckých vodách.

Ruská invaze na Ukrajinu zablokovala ukrajinské černomořské přístavy, díky dohodě, které loni v červenci dosáhl Kyjev s Moskvou s pomocí Turecka a OSN, ale byl opět umožněn přístup do tří z těchto přístavů. Platnost dohody byla v březnu opětovně prodloužena na 60 dní. Uvedla to agentura Reuters.

Kyjev však nyní tvrdí, že počet nákladních lodí projíždějících přes Bospor s ukrajinskými zemědělskými produkty je kriticky nízký. "Už podruhé za devět měsíců fungování této dohody nebyl vypracován plán inspekcí (pro projíždějící lodě) a nebylo zkontrolováno ani jedno plavidlo," uvedlo na Facebooku ukrajinské ministerstvo pro obnovu.

Ministerstvo rovněž uvádí, že ruští zástupci v tzv. společném koordinačním centru v Istanbulu přistupují k inspekcím "nepřijatelným" způsobem, který je v rozporu s podmínkami dohody. Za poslední tři dny podle tohoto resortu odmítly zaregistrovat tři lodě, a to bez jakéhokoli vysvětlení.

Velvyslankyně USA na Ukrajině Bridget Brinková uvedla, že v Bosporu aktuálně čeká na inspekci přes 50 lodí, aby mohly pokračovat v plavbě do ukrajinských přístavů a naložit tam obilí.

Moskva dosud na kritiku Kyjeva či Brinkové nereagovala, uvedla jen, že vyhlídky na další obnovení dohody "nejsou příznivé". Kreml tvrdí, že samostatná dohoda, kterou se OSN zavázala, že Rusku pomůže s vývozem jeho potravin a hnojiv, nefunguje. Obnovení obilné iniciativy přitom podmiňuje právě odstraněním překážek bránících jeho vlastnímu exportu.

Témata:  Ukrajina Rusko zemědělství

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy