Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku kvůli dovozu obilí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů. Tuto informaci v pondělí zveřejnil ukrajinský obchodní zástupce Taras Kachka v rozhovoru pro zpravodajský web Politico.

Tyto tři země (Polsko, Maďarsko a Slovensko) zavedly zákazy dovozu ukrajinských zemědělských produktů jako ochranné opatření pro své vlastní zemědělce poté, co Evropská komise v pátek odmítla prodloužit opatření proti čtyřem ukrajinským zemědělským produktům. Tyto opatření byla původně přijata na začátku tohoto roku na základě dohody se sousedními členskými státy EU.

"Je důležité prokázat, že tato opatření nejsou právně nezávadná. Proto zítra zahájíme soudní řízení," řekl Kachka v rozhovoru pro Politico v neděli večer.

Kyjev plánuje žalovat tyto tři země u Světové obchodní organizace, nikoliv na základě vlastní obchodní dohody s Evropskou unií. "Myslím, že celý svět by měl vidět, jak se členské státy v EU chovají k obchodním partnerům a vlastní Unii, protože to může mít dopad na ostatní země," řekl Kačka.

Slovensko rozšířilo stávající zákaz EU na čtyři agrární komodity, zatímco Polsko přidalo zákaz na ukrajinskou mouku a krmivo pro zvířata. Maďarsko zase rozšířilo svůj zákaz na 25 dalších produktů.

Maďarská opatření jsou především symbolická, zatímco polská mohou významně ovlivnit ukrajinský vývoz. Pokud Polsko nepřehodnotí svá opatření, existuje pravděpodobnost, že Kyjev zakáže dovoz ovoce a zeleniny z Polska.

"Polský zákaz zemědělcům nepomůže, ceny neovlivní, protože ceny jsou globální. To, co dělají, je založeno na veřejném mínění," dodal ukrajinský úředník.

Témata:  Ukrajina zemědělství

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy