Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

I třetí slovenská kontrola ukrajinského obilí potvrdila přítomnost pesticidu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

I třetí vzorek ukrajinského obilí z mlýnu v Kolárove byl pozitivní na zakázaný pesticid, uvedl dnes dočasně pověřený slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan. Výsledky analýzy se týkaly 1500 tun ukrajinské pšenice.

Na Vlčanova slova upozornila agentura TASR. Ministr uvedl, že výsledky přišly v pondělí z referenční laboratoře z Kodaně a potvrdily jistou koncentraci pesticidu. "Našla se tam přesně ta samá látka, kterou jsme našli my. Potvrdil se tedy náš výsledek," poznamenal.

Na Slovensku však nedošlo ke kontaminaci mouky ani jiných potravin. Platí zákaz manipulace s tímto obilím. Úřady očekávají, že majitel obilí zlikviduje. "Může to být spálením, použitím v bioplynové stanici anebo na další technické zpracování," doplnil ústřední ředitel Státní veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš.

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) koncem dubna uvedla, že při prioritních kontrolách obilovin a obilných mlýnských výrobků ukrajinského původu zatím byly všechny hodnocené parametry vyhovující. Laboratorní analýzy pokračují.

Témata:  Slovensko zemědělství

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.