Zákaz dovozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů byl na jaře zaveden Bulharskem, Maďarskem, Polskem, Rumunskem a Slovenskem s podporou Evropské komise. Uvedl to server Politico.

V současné době se zdá, že Rumunsko a Bulharsko plánují zrušit zákaz, zatímco Maďarsko, Polsko a Slovensko mají v úmyslu pokračovat v jeho uplatňování bez ohledu na rozhodnutí Evropské komise.

Evropská komise uvedla, že díky konstruktivnímu přístupu všech účastníků koordinační platformy se podařilo vyřešit konkrétní problémy a zajistit, že exporty ukrajinského obilí do třetích zemí mimo EU se obnovily a dokonce zvýšily. Ukrajina se také zavázala k tomu, že podnikne zákonné kroky k zabránění zahlcení trhu obilím.

Některé země, včetně Maďarska a Polska, zdůrazňují, že plánují jednat v zájmu svých vlastních zemědělců, a proto budou i nadále uplatňovat zákaz dovozu ukrajinského obilí. Slovensko prosazuje evropské řešení v této otázce, ale zároveň se připravuje na jednání na vlastní pěst, pokud nedojde k dohodě na evropské úrovni.