Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev přejmenoval skoro 100 ulic. Zbavuje se sovětské minulosti, ruských názvů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ukrajinské hlavní město v pátek přejmenovalo 95 ulic v snaze očistit se od ruských a sovětských místních názvů. Oznámil to kyjevský starosta Vitalij Kličko den poté, co si Ukrajina připomněla 31 let nezávislosti. Země od únorového vpádu ruských vojsk urychlila "derusifikaci", jak nazývá kampaň zaměřenou na odstranění dědictví stovek let ruské nadvlády.

"Nová jména by měla zvěčnit významné historické události Ukrajiny a také slavné postavy a hrdiny, kteří bojovali za nezávislost našeho státu,“ napsal Kličko na sociální síti telegram. Proces podle starosty není zdaleka u konce, kampaň bude pokračovat.

Pitěrská ulice, nazvaná podle zlidovělé podoby názvu ruského města Petrohrad, byla pojmenována po Londýně, hlavním městě jednoho z nejbližších spojenců Ukrajiny, zatímco další byla nazvána "ulicí znovuzrození Ukrajiny“. Název zní jako ozvěna slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který na Den nezávislosti prohlásil, že Ukrajina se "znovuzrodila", když ji Rusko napadlo.

Ulice, která dříve nesla příjmení sovětského ministra obrany, byla přejmenována po ukrajinském pluku Azov, což je krok, který pravděpodobně rozzuří Moskvu, která jež hájí svůj sovětský odkaz v Evropě, poznamenala agentura Reuters.

Pluk Azov, která je součástí Národní gardy, je na Ukrajině veleben, ale Moskva jej haní. Rusko obvinilo jednotku z krajně pravicových názorů a označilo ji za "teroristickou organizaci". To zase rozhořčilo ukrajinské představitele, kteří varují, že Rusko nyní může porušovat základní práva válečných zajatců z Azova.

Témata:  válka na Ukrajině Kyjev

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy