Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev: Rusko v ukrajinském Chersonu utnulo internet i telefonování

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Chersonské oblasti, jejíž část ovládla ruská vojska během současné invaze na Ukrajinu, přerušilo nově nastolené proruské vedení internetové a telefonní sítě. Podle agentury Reuters na to upozornily ukrajinské úřady.

Ukrajinská státní služba pro speciální komunikaci a ochranu informací v prohlášení uvedla, že okupační režim provedl blíže nespecifikovaný zákrok, jehož výsledkem je přerušení kabelů a vypnutí komunikačních zařízení. Další podrobnosti zatím nejsou k dispozici, napsal Reuters.

"Obyvatelé oblasti nyní nemají přístup k ukrajinské mobilní síti a internetu. Stejně tak nemohou uskutečnit vnitrostátní ani mezinárodní telefonát z pevných linek," sdělil ukrajinský úřad.

Rusko nad Chersonskou oblastí postupně upevňuje kontrolu. Mimo jiné v ní zavedlo ruský rubl a podle dřívějších varování Kyjeva by se zde mohlo pokusit o zorganizování referenda o připojení k Ruské federaci. Již dříve Rusko podle nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu, přesměrovalo internetový provoz v oblasti na ruskou komunikační infrastrukturu.

Ukrajinská vojska v posledních dnech podnikají v Chersonské oblasti protiofenzivu. Podle dosud nepotvrzených informací se jim podařilo překročit řeku Inhulec a dobýt několik vesnic. Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že armáda poblíž Chersonu zaznamenala určité úspěchy.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Ukrajina Cherson internet

Související

Aktuálně se děje

2. května 2026 16:02

Jiřina Bohdalová a to nejlepší. Česká televize něco přichystala

První květnový víkend letošního roku patří Jiřině Bohdalové, která zítra oslaví půlkulaté 95. narozeniny. Na televizní obrazovce se však diváci mohou na legendu naší kinematografie těšit už dnes. Česká televize prozradila, co přichystala. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy