reklama

"V Kyjevě je jen dým, žádná radioaktivita," napsal na svém facebookovém profilu starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Město leží asi 70 kilometrů od uzavřené zóny kolem Černobylu.

Úřady podle agentury DPA doporučily obyvatelům Kyjeva, aby nechali zavřená okna a nevycházeli ven. Mají hodně pít a doma si zvlhčovat vzduch. Aby se částečky prachu spláchly, nechalo město ulice pokropit. Lidé si stěžují, že je ve vzduchu cítit zápach spáleniny a že je kouřmo.

Požáry jsou ale hlášeny i odjinud z Kyjevské oblasti. Někde vznikly například kvůli tomu, že lidé na svých pozemcích pálili trávu nebo odpadky.

Podle Air Visual, služby monitorující kvalitu vzduchu, je Kyjev nyní městem s nejvíce znečištěným ovzduším na světě.

V uzavřené oblasti kolem někdejší černobylské elektrárny pracuje podle ukrajinských úřadů asi 1100 hasičů. Požár, který vypukl před necelými dvěma týdny, podle oficiálních údajů zachvátil přibližně 11.500 hektarů země, podle organizace Greenpeace je zasažená plocha ale čtyřikrát větší.

Plamenům padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru z dubna 1986, po níž se mraky jaderného materiálu dostaly nad celou Evropu.

Elektrárna a nedaleké opuštěné město Pripjať se v posledních letech staly turistickou atrakcí, zejména po loni vysílaném a kritiky oceňovaném televizním seriálu společnosti HBO. Černobyl je nicméně v současnosti uzavřen v rámci celostátních opatření proti šíření koronaviru.

reklama