Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev: Situace na frontové linii na Ukrajině se bude neustále zhoršovat

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Situace na frontové linii na Ukrajině se v následujících týdnech bude pravděpodobně neustále zhoršovat. Řekl to šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělním rozhovoru pro ukrajinskou verzi stanice BBC.

Vyjádřil se tak v době, kdy se ukrajinské síly snaží zadržet ruské jednotky, které v posledních měsících získaly jistá území a očekává se, že brzy ještě zintenzivní svoji ofenzívu.

"Myslíme si, že nás v blízké budoucnosti čeká poměrně náročná situace, " řekl Budanov. "Nebude však katastrofická, a to si musíme uvědomit. Armagedon nenastane, jak teď mnozí říkají ," uvedl dále. " Od poloviny května však budou problémy. Mluvím zejména o frontě... V polovině května, začátkem června to bude náročné období, " dodal.

Rusko o víkendu informovalo, že jeho síly získaly území u východního města Časiv Jar na východě Ukrajiny. Kyjev se obává, že pokud toto město ležící na strategické vyvýšenině padne, tak se Rusku otevře cesta k dalším důležitým městům v Donbasu.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dříve tento měsíc uvedl, že v případě porážky Ukrajiny v konfliktu s Ruskem nastane třetí světová válka. Ukrajina se brání proti ruské invazi a je závislá na dodávkách zbraní z USA a Západu. Pomoc USA má však zdržení kvůli obstrukcím ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni.

Významný balík pomoci pro Ukrajinu blokovali několik měsíců republikáni ve Sněmovně reprezentantů USA i přes několik žádostí Kyjeva. "V žádném případě to neovlivní vývoj situace na frontě," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Všichni odborníci nyní tvrdí, že situace na frontě je pro ukrajinskou stranu velmi nepříznivá. Proto (americká pomoc) nebude moci nic změnit." dodal.

Analytici ISW upozorňují, že Rusko může využít nedostatku munice v ukrajinské armádě a dosáhnout významných územních zisků, zejména na západ od již dobytého města Bachmut.

Podle ISW je nedostatek munice v ukrajinských jednotkách natolik vážný, že vojáci mohou odpovědět na ruské útoky pouze omezeným počtem dělostřeleckých granátů. Ukrajinské dělostřelectvo je však stále považováno za přesnější.

Analytici ISW také varují, že nedostatek munice by mohl umožnit Rusku ovládnout město Časiv Jar v nadcházejících týdnech, které leží západně od Bachmutu.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskij předpokládá, že ruské vojenské velení chce město Časiv Jar v Doněcké oblasti obsadit do 9. května, kdy si Rusko připomíná vítězství nad nacistickým Německem.

Jak ve své zprávě z neděle připomněla britská stanice BBC, ruské jednotky začaly postupovat ve směru na Časiv Jar po dobytí nedalekého města Avdijivka. Časiv Jar je považován za důležitou baštu ukrajinské armády v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy