"Samozřejmě, že ukrajinské úřady to video vyšetřují," řekla stanici CNBC ukrajinská vicepremiérka pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanišynová. Je podle ní ale "vysoce nepravděpodobné", že záběry odpovídají tvrzením Moskvy. Ukrajinští vojáci mají podle vicepremiérky přímý rozkaz zajmout co nejvíc ruských vojáků, aby je mohl Kyjev vyměnit za zajaté Ukrajince.

Video tento týden sdílely ruské účty na sociálních sítích. Na neověřených záběrech jsou údajně ruští vojáci, kteří leží na zemi poté, co se vzdali mužům se žlutými páskami na pažích. Následně zazní střelba a video ukáže nehybné tělo. Není jasné, kdo a kdy video, které podle BBC vzniklo u obce Makijivka v západní části Luhanské oblasti, natočil.

Ruské ministerstvo obrany v pátek incident na záběrech označilo za "brutální vraždu" a "válečný zločin".

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč řekl, že se podle záběrů zdá, že jeden z údajných ruských vojáků se rozhodl na ukrajinské vojáky zaútočit.

"Pokud se rozhodnete vzdát a pak zničehonic popadnete svou zbraň, tak nejste hrdina, který vzdoruje, ale pácháte válečný zločin," řekl Arestovyč. "Nevíme - a z tohoto videa to není jasné - jak se ti, kteří leželi na zemi, nebo někteří z nich zachovali a v jakém prostředí zemřeli," dodal poradce.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec se na telegramu vyjádřil v podobném duchu, napsal ruskojazyčný server BBC. Podle něj lze z útržků videa usoudit, že válečný zločin spáchali Rusové - pod záminkou, že se ukrajinským vojákům vzdávají, zahájili palbu.

"V takovém případě nelze ruské vojáky považovat za válečné zajatce, protože bojují. Opětovat palbu není válečným zločinem. Naopak ti, kteří chtějí využít ochrany mezinárodního práva, aby zabíjeli, by měli být potrestáni," napsal ombudsman.

reklama