reklama

Velení ukrajinského letectva ráno oznámilo, že protivzdušná obrana na Ukrajině v posledních hodinách roku 2022 sestřelila 13 dronů íránské výroby. Po půlnoci to bylo dalších 32 strojů. Vojenské správa v Kyjevě podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že nad metropolí bylo v noci na dnešek sestřeleno 32 ruských "vzdušných cílů". Dříve ukrajinská média informovala, že protivzdušná obrana střílela také na ruské rakety s plochou dráhou letu.

Střepiny jedné zničené střely podle úřadů poškodily osobní vůz v jedné z kyjevských čtvrtí. Kyjevská radnice ráno oznámila, že dopravní podnik v důsledku náletů omezil provoz na jedné z linek metra, neboť na kolejích jednoho otevřeného úseku byly nalezeny předměty podobné úlomkům raket.

Šéf Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba sdělil, že Rusko s pomocí dronů mířilo na objekty energetické infrastruktury. "Předběžně bez obětí. Došlo k poškození infrastruktury. Záchranné složky pracovaly na místech nehody celou noc," uvedl na sociální síti telegram.

"Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!" volali podle agentury Reuters někteří Kyjevané z balkónů, zatímco ječely sirény varující před náletem.

Předchozí vzdušný útok na Kyjev podnikli Rusové v poslední den loňského roku. Ukrajinská obrana na přístupech k hlavnímu městu sestřelila sedm střel a jeden dron, dodal RBK-Ukrajina.

Kyjevem při sobotním vzdušném útoku otřásla řada explozí, při nichž zahynul nejméně jeden člověk. Mezi dvacítkou zraněných je i japonský novinář, uvedl starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Ve všech oblastech Ukrajiny byl v sobotu vyhlášen letecký poplach a protivzdušná obrana podle BBC zasahovala v šesti z 24 oblastí země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném projevu řekl, že Ukrajina zvítězí a Rusku, které označil za teroristický stát, nebude odpuštěno.