reklama

"Nechci všechny uklidňovat a tvrdit, že vše bude dobré. Žijeme v drsné skutečnosti a musíme počítat s různými scénáři. Za plyn odpovídá vláda a ta nás ujistila, že pro obyvatelstvo plyn bude a že nezdraží. Ale nevylučujeme teroristické činy, útoky na infrastrukturu," řekl.

"Zakoupili jsme generátory a palivo pro generátory. Ty jsou ale určeny v první řadě pro nemocnice, školky a školy. Uděláme vše možné i nemožné, aby v bytech bylo teplo. Ale prosím každého, aby si připravil teplé domácí oblečení, teplý oděv, protože nevylučujeme, že teplota v bytech bude nižší než stanoví norma," řekl Kličko. Nevyloučil ani výpadky elektřiny.

Starosta se zdržel předpovědi, zda se lidé budou nadále vracet do Kyjeva, anebo v předvečer zimy budou metropoli opouštět. Tento pohyb lidí podle něj závisí především na vývoji na frontě.

Zatímco v březnu, kdy ruská vojska dosáhla předměstí Kyjeva, zůstalo v metropoli jen milion lidí - hlavně mužů, zatímco ženy a děti převážně odjely -, v současnosti má hlavní město tři miliony obyvatel, včetně asi 200.000 uprchlíků, uvedl Kličko s odvoláním na údaje operátorů o počtu mobilních telefonů ve městě. Kyjev ale zůstává hlavním cílem agresora, protože je tam srdce ukrajinského státu, poznamenal starosta. Domnívá se ale, že Rusové v současnosti nejsou s to ukrajinskou metropoli dobýt.

Kličko ve stejném interview oznámil rozvod s manželkou, kterou si vzal před 25 lety. Vysvětlil, že už řadu let žijí odděleně, žena poslední roky žije v Německu, a tak rozvod byl podle něj logickým krokem.

"Bylo to přání obou stran. Jsme v dobrých vztazích, vážíme si jeden druhého, ale děti jsou už dospělé a život jde dál," uvedl. "Starosta řekl, že jeho srdce je zadané, ale neřekl, zda má novou přítelkyni, jen se přiznal k lásce ke Kyjevu," dodala agentura Unian.