Laboratoře na Slovensku druhý den po sobě odhalily rekordní přírůstek nových případů koronavirové nákazy. Ve čtvrtek v pětimilionové zemi přibylo prostřednictvím PCR testů 6805 nakažených, ve středu to bylo 6713 infikovaných, informovalo dnes národní centrum zdravotnických informací.
Konzilium odborníků v reakci na zhoršení epidemické situace v zemi navrhlo zpřísnit omezení pro lidi, kteří nejsou očkováni proti covidu-19.
Slovensko zaznamenalo nové maximum potvrzených nových případů koronaviru navzdory tomu, že dokončených laboratorních testů mírně ubylo. Pozitivní výsledek ukázal už každý třetí test.
Vedle rychlejšího šíření koronavirové infekce v zemi dál stoupá počet covidových pacientů v nemocnicích. Ve čtvrtek jich bylo 1964, tedy nejvíce od poloviny letošního dubna, kdy v zemi doznívala silná druhá vlna nákazy. Výraznou většinu ze zmíněné skupiny hospitalizovaných v posledním období tvoří lidé, kteří nebyli plně naočkováni proti covidu-19. Kvůli vyššímu počtu hospitalizovaných zdravotnická zařízení, která dlouhodobě čelí nedostatku personálu, začala odkládat některé operace.
Vládní konzilium odborníků navrhlo v epidemii nejvíce zasažených okresech omezit volný pohyb lidí nenaočkovaných proti covidu-19 a umožnit do zaměstnání vstup pouze lidem, kteří mají potvrzení o očkování, testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Členové konzilia dnes před novináři také řekli, že v některých regionech by měla být přerušena prezenční výuka na školách a vybraným skupinám lidí zase nařízeno očkování.
"Situace se zhoršuje rychleji, než jsme předpokládali. Vidím potenciál velmi rychlého dosažení limitů zdravotnických kapacit. Několik nemocnic přesahuje maxima, která zažila během předchozí vlny," řekl na tiskové konferenci šéf analytiků ministerstva zdravotnictví Matej Mišík.
Některá navrhovaná omezení, včetně zavedení zákazu vycházení s výjimkami, vyžadují souhlas vlády. Nynější koaliční strany ještě loni čelily kritice odborníků za to, že nezavedly opatření včas, což pak vyústilo v silnou druhou vlnu koronavirové infekce. Zatím není známo, které z nyní navržených opatření by vláda mohla schválit. Od příštího týdne bude téměř polovina slovenských okresů v nejvyšším stupni epidemického rizika, což v praxi znamená uzavření některých provozů. Členové konzilia nebyli proti tomu, aby tyto provozy mohly dále fungovat pro zákazníky naočkované proti covidu-19.
Slovenské úřady potvrdily za čtvrtek dalších 20 úmrtí na covid-19. Dvouciferné denní přírůstky zemřelých na toto onemocnění má země nepřetržitě od 24. října.
Česko, která má dvakrát více obyvatel, zaznamenalo ve čtvrtek 8419 nových případů onemocnění covid-19. Je to třetí nejvyšší denní nárůst od konce března. Hospitalizovaných s prokázanou koronavirovou infekcí je 2489, nejvíc za poslední půlrok.
Navzdory výraznému zhoršování epidemické situace, kterému Slovensko čelí od září, očkování proti covidu-19 v zemi první dávkou postupuje kvůli nízkému zájmu obyvatel nadále pomalu. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaných a v souvislosti s rychlejším šířením koronavirové nákazy ho některé státy zařadily na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí. To v praxi znamená cestovní komplikace především pro neočkované.
Podle portálu ourworldindata.org bylo na Slovensku dosud proti covidu-19 plně naočkováno 42 procent obyvatel, v Česku tento podíl dosáhl 57 procent a průměr za celou EU činí přes 65 procent obyvatelstva.
Související
27. listopadu 2024 13:22
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09