Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Laviny v Norsku zabily čtyři lidi, včetně nejméně jednoho zahraničního turisty

Laviny
Laviny
Foto: Pixabay

Čtyři lidé, z toho nejméně jeden zahraniční turista, zahynuli ve dvou lavinách na vzdáleném severu Norska. Informovala o tom dnes podle agentury AFP místní policie.

Pětičlennou skupinu zahraničních turistů zasáhla lavina u hory Kavringtinden v jedné z nejsevernějších oblastí skandinávské země. Jeden z turistů zemřel, oznámil na tiskové konferenci Morten Pettersen z policie v Tromsu. Další dva členové skupiny byli podle něj zraněni.

Policie pracuje na identifikaci mrtvého turisty. Starosta nedalekého Lyngenu AFP řekl, že skupina přijela z Itálie, ale národnost turisty je neznámá.

Další dva lidé podle Pettersena zahynuli o něco později, když jiná lavina smetla dům a stodolu do moře na ostrově Reinöya. Ve stodole bylo v době neštěstí 140 koz.

Večer policie oznámila, že jiná lavina v severním regionu Nordreisa zabila čtvrtého člověka. "Tento člověk patřil ke skupině zahraničních turistů. Jiný člen skupiny ho lokalizoval a přivolal záchranné služby," uvedla policie, aniž by upřesnila národnost oběti.

Témata:  Norsko laviny

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.