"Na její žádost pracují stovky mužů ve Středoafrické republice jako instruktoři. Samozřejmě budou pokračovat. Vedení Středoafrické republiky a Mali se obrátila na wagnerovce se žádostí o zajištění bezpečí," řekl Lavrov v rozhovoru pro Russia Today podle deníku Guardian.

Ruský ministr dodal, že navzdory zprávám nevnímá žádnou paniku. "Nevidím žádné změny ve vztazích mezi africkými zeměmi a Ruskou federací," zdůraznil.

List připomněl, že ve Středoafrické republice působí žoldnéři od roku 2018 a pomáhají režimu v boji s rebely. Předloni zahájili Prigožinovi muži také operaci v Mali, kde bojují především s islamisty. V obou zemích byli v uplynulých letech obviněni ze zvěrstev.

Rusko zažilo v sobotu ozbrojenou vzpouru vedenou wagnerovci a především jejich šéfem Jevgenijem Prigožinem, který před jejím začátkem prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. Žoldnéři nejprve obsadili veškerá klíčová místa v Rostově na Donu, takže i prezident Vladimir Putin přiznal "složitou situaci" ve městě.

Následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle dohody s ním mělo být zastaveno trestní řízení. Ruská média ale v pondělí uvedla, že je nadále vyšetřován tajnou službou FSB.