"Víte, že jsme nenapadli Ukrajinu. Ohlásili jsme speciální vojenskou operaci, když už nám nezbyl žádný způsob, jak vysvětlit Západu, že se zabývá zločinnou činností, když vtahuje Ukrajinu do NATO," prohlásil Lavrov.

BBC poznamenala, že podobnou rétoriku opakovaně použil ruský prezident Vladimir Putin, když vysvětloval své rozhodnutí zahájit 24. února ozbrojený vpád na Ukrajinu. Například v projevu při vojenské přehlídce v Moskvě 9. května tvrdil, že na Ukrajině se budovala vojenská infrastruktura, přicestovaly "stovky zahraničních poradců" a nebezpečí "rostlo každým dnem", a tak Rusko zasadilo "preventivní úder agresi". Podle Putina to bylo "jediné správné rozhodnutí".

Zpravodaj BBC připomněl Lavrovovi květnové vyjádření vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michel Bacheletové ohledně možných válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky na Ukrajině a konkrétně připomněl, že ve vsi Jahidne v Černihivské oblasti ruští vojáci měsíc věznili 360 lidí, včetně 74dětí a pěti handicapovaných, ve sklepě školy bez toalety a skoro bez vody. Deset starších lidí zde zemřelo. "To je boj s nacismem?" zeptal se zpravodaj,

"Víte, že bohužel mezinárodní představitelé, včetně vysoké komisařky pro lidská práva, včetně - k mé obrovské lítosti - generálního tajemníka OSN a mnoho dalších představitelů OSN jsou pod tlakem Západu. A velice často se stávají hlásnou troubou lživých zpráv, které šíří Západ," prohlásil šéf ruské diplomacie.

Na dotaz, zda je tedy Rusko opět "bílé a načechrané" (Putin předloni řekl, že Rusko je ve srovnání se Západem "bílé a načechrané" - pozn. ČTK), Lavrov odvětil, že "Rusko není ani bílé, ani načechrané, Rusko je takové, jaké je, a my se nestydíme ukazovat sebe takovými, jací jsme".

"Pohled Západu už mne vůbec nezajímá," skočil Lavrov zpravodaji do otázky, že v očích Západu je Rusko zodpovědné za odsouzení dvou Britů, odsouzených proruskými separatisty k trestu smrti.

Plné znění rozhovoru slibuje BBC zveřejnit v pátek.