reklama

Úmrtí šestapadesátiletého gynekologa Gregoryho Michaela vyšetřují floridské zdravotnické úřady spolu s federálním Střediskem pro kontrolu a prevenci nakažlivých nemocí (CDC), kterému byly odeslány vzorky z pitvy. "Příčina smrti bude stanovena po dokončení šetření," uvedl Darren Caprara z úřadu soudního lékaře v Miami.

Společnost Pfizer v prohlášení uvedla, že ví o tomto úmrtí a aktivně se podílí na jeho objasnění, ale nedomnívá se, že by přímo souviselo s vakcínou, kterou vyvinula spolu se společností BioNTech a kterou byl muž očkován. "K dnešnímu dni byly očkovány miliony lidí. Pečlivě sledujeme všechny nežádoucí účinky u jednotlivců, kteří se očkovali naší vakcínou," uvedla firma Pfizer v prohlášení. Podle něj doktor zemřel 16 dní po očkování. Podle společnosti se jednalo o "velice neobvyklý" a závažný případ stavu, který může bránit srážení krve a může způsobit vnitřní krvácení.

CDC v prohlášení ujistil, že hodlá úmrtí prošetřit a v případě potřeby podniknout nezbytné kroky.

CDC a Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) sledují potenciální vedlejší účinky vakcín prostřednictvím celostátní databáze. Informace obvykle přicházejí od zdravotníků a výrobců vakcín, připomněla ABC. Dodala, že FDA na svém webu připouští, že z informací poskytnutých do databáze obvykle nelze určit, zda problém skutečně vyvolala vakcína. Nežádoucí účinky mohou souviset také se zdravotním stavem, užívanými léky či jinými faktory.

reklama