Požár se do Saského Švýcarska rozšířil v pondělí ráno z Národního parku České Švýcarsko. Do úterního večera s ohněm bojovalo pět vrtulníků včetně tří armádních a stovky hasičů. Oblast je pro hasiče špatně přístupná a vodu na hašení musejí v některých oblastech čerpat dlouhými hadicemi z Labe a Křinice (Kirnitzsch) nebo vozit cisternami.

"Jde o členitou oblast, do které není snadné se dostat," uvedl Thomas Kunz, mluvčí zemského okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří. Kunz dodal, že situaci ztěžuje počasí a odumřelé dřevo.

Desítky lidí nerespektují zákaz vstupu do postižené oblasti. Provozovatelé museli dokonce vypnout místní tramvajovou dráhu údolím říčky Křinice (Kirnitzschtalbahn), aby zamezili přílivu dalších zvědavců. V provozu zůstala jen autobusová linka v údolí. Provoz tramvaje bude obnoven, až bude v lesích opět bezpečno, uvedly úřady.

V okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří se nesmí do odvolání vstupovat do lesa. Policie informovala, že v úterý z lesů a polí v Saském Švýcarsku vyvedla 40 lidí, kteří nerespektovali zákaz vstupu. Deset z nich kvůli použití uzavřených stezek obvinila.

Při zásahu u požáru se zranila jedna hasička, když praskla požární hadice. Ženu převezli do nemocnice.

Čtvrtým dnem bojují s lesním požárem také hasiči v Národním parku České Švýcarsko. Evakuováno muselo být za tu dobu odhadem 450 lidí z obcí Mezná, Mezní Louka, Hřensko a Vysoká Lípa. Přes noc se požár nerozšířil, hasiči dál zasahují na ploše o velikosti 1000 hektarů. Uzavřen je hraniční přechod v Hřensku.

Na jihu Braniborska bylo proti rozsáhlému požáru nasazeno 440 hasičů, kteří se snaží dostat pod kontrolu oheň na ploše 500 hektarů. Zasažených je podle DPA ale až 850 hektarů, jelikož oheň zůstává v některých částech ukrytý pod zemí. Hasiči proto musí z bezpečnostních důvodů pracovat z cest.

Požár se v Braniborsku začal šířit v pondělí, ještě téhož dne muselo své domovy opustit asi 600 obyvatel okresu Labe-Halštrov (Elbe-Elster). Podle velitele místních hasičů Thomase Trodlera "požár přes noc díky chladu trochu pohasl", lze ale očekávat, že se přes den znovu rozhoří.

Braniborský požár je letos zatím největším. Podle odborníků může jeho úplné uhašení trvat dny až týdny.

V oblasti jsou také místa kontaminovaná municí, na místě zasahuje jednotka pro likvidaci výbušnin. Hrozící nebezpečí komplikuje i tak pracné hasební práce.

reklama