Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé prchají z Kyjeva, další hledají útočiště v metru a sklepích

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Po ruském útoku na Ukrajinu se tvoří zácpy na výjezdu z Kyjeva, z něhož se snaží odjet jeho obyvatelé. Metropole i druhé největší ukrajinské město Charkov zavedly bezplatný vstup do stanic metra, aby je lidé mohli použít jako bombový kryt. Informovaly o tom zpravodajský portál Meduza a stanice BBC. Poradce ukrajinského ministerstva vnitra mezitím podle agentury Reuters informoval, že ostřelování a bombardování se odehrává napříč Ukrajinou.

V Kyjevě se dnes ráno rozezněly výstražné sirény a na fotografiích a videích z místa jsou vidět dlouhé řady osobních automobilů, které ucpaly rychlostní silnici. Příspěvky na sociálních sítích svědčí o rostoucí panice. Lidé se uchylují do stanic metra nebo sklepů. Někteří se v hloučcích modlí na ulici, popsala BBC.

"Náš sklep v Kyjevě se nyní zaplňuje rodinami s malými dětmi. Děti s sebou mají omalovánky. Trhá to srdce," napsal na twitteru zpravodaj deníku The Guardian Luke Harding.

Výstražné sirény dnes podle agentury AFP slyšeli i obyvatelé Lvova, který leží až na západě Ukrajiny. Z okolní Lvovské oblasti je hlášeno ostřelování.

Ukrajinská pohraniční stráž dříve uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno vyhlásil začátek vojenské operace na Donbasu. Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA Novosti popřelo, že by Rusko útočilo na města, míří prý přesnými zbraněmi na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba situaci označil za plnohodnotnou invazi a ukrajinské úřady posléze zavedly v zemi válečný stav.

Témata:  Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

12. listopadu 2025 8:29

Jiřina Bohdalová a omluva na poslední chvíli. Přijít může i v sobotu

Jiřina Bohdalová by neměla chybět na sobotním pohřbu kardinála Dominika Duky v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Jde již o potvrzenou informaci, ale na poslední chvíli se může všechno změnit. Důkazem je její absence na jedné akci, kde neměla chybět. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Sergej Lavrov

Konec spekulací o Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se opět vynořil

Konec spekulacím. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se opět objevil na veřejnosti a prohlásil, že Moskva je nadále připravena jednat o přípravě summitu mezi ruskou a americkou hlavou státu. V uplynulých dnech se přitom vyskytly spekulace, že Lavrov po více než 20 letech ve funkci upadl v nemilost prezidenta Vladimira Putina kvůli debaklu ve věci neuskutečněného jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem.