Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé zasažení otřesy v Turecku hledají náhradní bydlení ve stanech nebo hotelech

Istanbul
Istanbul
Foto: Pixabay

Jedním z největších problémů pro Turecko, které se od pondělí potýká s následky ničivého zemětřesení, je zajištění přístřeší pro statisíce lidí, kteří uprostřed zimy zůstali bez střechy nad hlavou. Otřesy zničily tisíce budov a nespočet dalších poškodily. Na stadionech a v sutinami zasypaných centrech měst se proto staví stany a v letoviscích na středomořském pobřeží se otevírají jindy zazimované hotely, píše agentura Reuters.

Dvaašedesátiletý syrský uprchlík Bahdžat Silu se spolu s rodinou utábořil nedaleko svého domu ve městě Kahramanmaraş. Při otřesech se totiž na zdech jejich obydlí z tvárnic a vlnitého plechu objevily nebezpečné praskliny. "Zůstat uvnitř je příliš nebezpečné. Když si jdeme pro naše věci, plížíme se dovnitř jako zloději," uvedl Silu.

"Strávili jsme čtyři roky v (uprchlickém) táboře - a tohle je horší. Je tu taková tma," řekl. Hlas se mu při tom zlomil a rozplakal se.

Ve stanech se dále choulí uprchlíci v táborech na severu Sýrie. Z velké části je před větší katastrofou zachránilo právě jejich obydlí, které otřesy nemohly proměnit v dusící a drtící masu. Do stanů se nyní přistěhovali i přeživší z okolních vesniček, kde se zřítily desítky domů.

"Zemětřesení bylo děsivé, ale lidé děkovali bohu, že žijí ve stanech, když viděli, co se kolem nich děje," říká Fidaa Muhammadová, obyvatelka tábora Dajr Ballút.

V jednom z přístřešků, malé pevné místnosti s plátěnou střechou, nekontrolovaně vzlyká mladá žena. Rty tiskne na displej mobilního telefonu, na kterém je fotografie jednoho z jejích synů. Zemřel až poté, co ho vyprostili ze sutin. "Až teď mi dochází, že jsem venku, že už nejsem pod troskami," říká žena, která při zemětřesení přišla o manžela a tři děti, z nichž nejmladšímu bylo pouhých 40 dní.

Turecké úřady otevřely několik stanovišť pro lidi, kteří se ocitli bez domova a chtějí se dostat ze zasažených oblastí. Odhadují, že po cestách odjelo tři dny po katastrofě bezmála 5000 lidí a přes 23.000 odvezla letadla.

V letovisku Marmaris na březích Egejského moře otevřel majitel hotelu Cettia Beach své ubytovací kapacity pro přeživší zemětřesení.

"Hotel je přes zimu zavřený a podle plánu se měl otevřít až v dubnu, kdy začíná letní sezona. Hotel jsme rekonstruovali, ale přestaneme a otevřeme ho příští týden," uvedl majitel.

Po celém Turecku hotely vyčlenily asi 10.000 pokojů pro lidi zasažené katastrofou, uvádí turecká hotelová federace. Většina ubytování se nachází v letoviscích jako jsou Antalya, Alanya, Marmaris, Fethiye, Bodrum nebo Izmir a v oblasti Kapadocie. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes uvedl, že v penzionech, na studentských kolejích a v hotelech je ubytováno 15.729 lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo u hranic Turecka a Sýrie v noci z neděle na pondělí, po něm následovaly stovky slabších otřesů. Obě země hlásí téměř 20.000 mrtvých, zraněných jsou desetitisíce, další desetitisíce lidí přišly o střechu nad hlavou. I přes mrazivé počasí se ale zdá, že mnoho lidí nechce zasaženou oblast opustit. Pod hromadami sutin jsou totiž stále pohřbeny tisíce lidí.

Témata:  Turecko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy