Oba ministři také jednali o spolupráci v obraně, energetické bezpečnosti a podpoře lidských práv, uvedlo americké ministerstvo zahraničí po jednání. USA chtějí také prohloubit spolupráci s ČR při nadcházejícím předsednictví Evropské rady.

"Jednání se týkalo české podpory Ukrajině. Ministr Blinken vyjádřil jasnou podporu Česku ve všech pozicích, jak vůči Rusku, tak vůči Číně. Budeme nadále postupovat společně jako spojenci. NATO je naše garance, co se týče bezpečnosti," uvedl Lipavský. "Zároveň jsem zmínil, ze Američané už dlouho nemají v Praze velvyslance. Jeho jmenováni by ještě více posílilo naši spolupráci," doplnil.

Blinken před začátkem jednání uvedl, že Spojené státy a Česká republika jsou dlouhodobými spojenci a partnery v mnoha oblastech. Sílu tohoto spojenectví je podle něj nyní možné vidět tváří v tvář ruské agresi vůči Ukrajině.

"Česká republika v tomto úsilí Ukrajinu významně podporuje. Přijala více než 300.000 uprchlíků z Ukrajiny, což z ní činí 'domov' pro ukrajinské uprchlíky, který je jedním z největších v Evropě mimo pohraniční státy," připomněl Blinken. Šéf americké diplomacie zároveň ČR označil za spolehlivého partnera v rámci NATO, které nyní posiluje svou obranu "proti možné ruské agresi". V závěru úvodního projevu Blinken zmínil také dnešní pohřeb pražské rodačky a někdejší americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové a zdůraznil, že k ní choval velkou úctu.

Také Lipavský v úvodu setkání vyzdvihl česko-americké spojenectví a řekl, že válka ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině je útokem na mezinárodní řád. "Pro střední a východní Evropu je velmi důležité vědět, že nejsme sami, že být členem NATO znamená závazek postarat se o sebe navzájem a že toto je politika Spojených států," poznamenal. Dodal, že v této mimořádné době jsou velmi důležité reálné činy, a to nejen v podobě humanitární pomoci, protože v době války "zbraně a vůle" rozhodují o výsledcích na místě.

"Putinova mysl je bohužel produktem sovětské éry KGB a skutečně věří v tento sovětský mýtus. Nepovažují Ukrajinu za suverénní stát, což znamená, že jsou proti mezinárodnímu řádu," řekl Lipavský. "Tato imperialistická vize mívá efekt sněhové koule. Pokud bychom Rusku nechali agresi proti Ukrajině projít, zaplatili bychom v budoucnu mnohem vyšší cenu," dodal. "Velice vám děkuji za vaši péči o evropskou bezpečnost," uzavřel.

Lipavský na sociálních sítí uvedl, že se setkal také s poradcem Bílého domu pro Indopacifickou oblast Kurtem Campbellem, se kterým jednal o českých zájmech v této oblasti, a s předsedou vlády Tibeťanů žijících v exilu Penpa Ccheringem.

reklama