







Moskva v posledních dnech začala obviňovat Kyjev z přípravy útoku takzvanou špinavou bombou, která používá konvenční výbušniny s příměsí radioaktivního materiálu. Ukrajina tato obvinění popírá a její představitelé uvedli, že Rusko možná samo chystá operaci pod cizí vlajkou a chce eskalovat situaci na bojišti, kde jeho jednotky od září utrpěly řadu porážek.
V pondělí přitom ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na twitteru příspěvek, kde tvrdí: "Podle dostupných informací dostaly dvě organizace z Ukrajiny přímo příkaz k vytvoření takzvané špinavé bomby. Práce jsou v závěrečné fázi." Text doprovodilo několika snímky s tvrzením, že jde o "ukrajinské kapacity na vytvoření špinavé bomby". Na jedné fotografii jsou plastové pytle s údajně použitým uranem a plutoniem.
Slovinská vláda na twitteru reagovala se slovy, že je to 12 let starý snímek agentury pro nakládání s jaderným odpadem. "Sloužil k odborným prezentacím pro širokou i zainteresovanou veřejnost jako výkladový materiál. Na fotografii jsou detektory kouře," uvedla slovinská vláda v twitterovém příspěvku. "Radioaktivní odpad je ve Slovinsku skladován bezpečně a pod dohledem. Není používán k výrobě jakýchkoliv špinavých bomb," dodala Lublaň.