Hlava státu, který je důležitým spojencem Ruska a v prvních fázích konfliktu umožnil rozsáhlou invazi ruských jednotek na Ukrajinu ze svého území, také znovu odmítla, že by vojenské cvičení, které běloruská armáda zahájila ve středu, bylo jakoukoli hrozbou pro sousední země.

"Jakoukoli válku kategoricky považujeme za nepřijatelnou. Udělali jsme a dál děláme všechno pro to, aby válka nebyla. Právě díky mé maličkosti začala jednání mezi Ruskem a Ukrajinou," řekl Lukašenko. "Ale proč Ukrajina, na jejímž území de facto válka probíhá, máme tam vojenskou operaci, umírají lidé - proč Ukrajina na těchto jednáních nemá zájem?," dodal.

Na běloruském území se konalo několik úvodních setkání ruských a ukrajinských vyjednavačů krátce po vypuknutí konfliktu, rozhovory o možném příměří ale nevedly k žádnému zásadnímu průlomu.

Lukašenko od počátku války stojí pevně na straně ruského prezidenta Vladimira Putina, Minsk dokonce poskytl své území a základny ruským vojskům a letectvu jako zázemí k útokům proti Ukrajině. Západ proto zemi pokládá za stranu válečného konfliktu a na Bělorusko uvalil sankce.

Autoritářský vládce Běloruska ale v rozhovoru trval na tom, že konflikt vypukl proto, že Ukrajina "Rusko provokovala", což tvrdí od počátku invaze. Po setkání s ruským prezidentem Putinem začátkem března řekl, že Kyjev plánoval napadnout Bělorusko a že ruský vpád tomuto útoku zabránil. Žádné důkazy ale nepředložil.

Na otázku, jak hodnotí postup ruských jednotek na Ukrajině, se Lukašenko vyjádřil v intencích Moskvy. "Nejsem do problematiky zasvěcen natolik, aby mohl říct, zda jde vše podle plánu, jak tvrdí Rusové a jak to cítím i já sám. Chci ale znovu zdůraznit, že se zdá, že se tato operace protahuje," uvedl.

Běloruský vůdce také hovořil o vojenském cvičení, které armáda zahájila ve středu. "Nikoho neohrožujeme a nebudeme to dělat ani v budoucnu. Ani nemůžeme - víme, kdo jsou naši protivníci, takže vyvolat nějaký konflikt, nějakou válku na Západě naprosto není v zájmu běloruského státu. Západ může klidně spát," řekl Lukašenko.

Část ruských vojsk vtrhla v počátečních fázích agrese na sever Ukrajiny právě z běloruského území, invazi předcházelo rozsáhlé společné cvičení Běloruska a Ruska na běloruském území.