Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MAAE nenašla výbušniny nebo miny v areálu Záporožské JE

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Google Earth

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že nenašla viditelné důkazy přítomnosti výbušnin v areálu Záporožské jaderné elektrárny, která je největším zařízením svého druhu v Evropě. Experti ale nadále požadují přístup na další místa.

"Naši experti získali dodatečný přístup do areálu. Zatím neviděli žádné miny ani výbušniny. Nadále ale potřebují přístup na další místa, včetně střech reaktorů číslo 3 a 4 a částí turbínových hal," uvedla MAAE podle Sky News.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer prostřednictvím telegramu varoval před plánovanou sabotáží v elektrárně. „Nyní máme informace od našich zpravodajských služeb, že ruská vojska umístila na střechu několika bloků Záporožské jaderné elektrárny předměty připomínající výbušniny. Možná proto, aby simulovaly útok na elektrárnu. Možná mají nějaký jiný scénář,“ uvedl.

Připomněl, že na útok na Kachovskou přehradu ze začátku minulého měsíce neměl nikdo šanci reagovat. „A to může Kreml podnítit k páchání nového zla. Je odpovědností všech lidí na světě to zastavit, nikdo nemůže stát stranou, protože radiace se týká všech,“ vyzval Zelenskyj.

Podle Sky News byly zaznamenány nové předměty na střechách reaktorových budov 3 a 4 také na satelitních snímcích, které ve středu 5. července pořídila společnost Planet Labs.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy