Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MAAE požaduje přístup do všech budov Záporožské JE

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Google Earth

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) požaduje zpřístupnění všech budov Záporožské jaderné elektrárny, která je největším zařízením svého druhu. Rusové, kteří ji okupují, a Ukrajinci se v posledních dnech navzájem obviňují z příprav útoku na elektrárnu.

Agentura uvedla, že její experti požádali o dodatečný přístup, který je nutný k tomu, aby se potvrdilo, že na místě nejsou nainstalovány miny či výbušniny. Především žádají zpřístupnění reaktorových jednotek číslo 3 a 4 či některých částí chladicího systému elektrárny.

"S rostoucím napětím a vojenskými aktivitami v oblasti, kde se tato velká jaderná elektrárna nachází, musí být našim expertům umožněno ověřit fakta na místě. Jejich nezávislé a objektivní informování by pomohlo objasnit současnou situaci na místě, která je klíčová v době nepotvrzených obvinění a protiobvinění," řekl šéf MAAE Rafael Mariano Grossi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer prostřednictvím telegramu varoval před plánovanou sabotáží v Záporožské jaderné elektrárně. „Nyní máme informace od našich zpravodajských služeb, že ruská vojska umístila na střechu několika bloků Záporožské jaderné elektrárny předměty připomínající výbušniny. Možná proto, aby simulovaly útok na elektrárnu. Možná mají nějaký jiný scénář,“ uvedl.

Připomněl, že na útok na Kachovskou přehradu ze začátku minulého měsíce neměl nikdo šanci reagovat. „A to může Kreml podnítit k páchání nového zla. Je odpovědností všech lidí na světě to zastavit, nikdo nemůže stát stranou, protože radiace se týká všech,“ vyzval Zelenskyj.

Ruské síly podle ukrajinského generálního štábu rozmístily na vnější střechy třetího a čtvrtého reaktoru ZJE předměty připomínající výbušná zařízení. Okupanti naopak tvrdili, že Ukrajina plánuje úder v noci ze 4. na 5. července s pomocí precizních zbraní a kamikaze dronů.

Témata:  Mezinárodní agentura pro atomovou energii Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy