Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron mluvil s Lukašenkem o stažení ruských jednotek z Běloruska

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v telefonickém rozhovoru s Alexandrem Lukašenkem vyzval tohoto běloruského vůdce, aby žádal stažení ruských jednotek z běloruského území. Informoval o tom Elysejský palác. Macron také po jednání bezpečnostní rady státu řekl, že Francie dodá Ukrajině více vojenského vybavení a zbraní. Konkrétněji to však neupřesnil.

"Prezident republiky žádal po běloruském vůdci, aby požadoval co nejrychlejší stažení ruských jednotek, které vedou jednostrannou a nespravedlivou válku, a zdůraznil nutnost spolupracovat s mezinárodním společenstvím na humanitárních operacích na pomoc Ukrajincům," uvedl Elysejský palác v prohlášení. Macron podle něj Lukašenkovi sdělil, aby "odmítl být ruským vazalem a faktickým spolupachatelem válečného tažení na Ukrajinu".

Rusko v únoru do Běloruska přemístilo asi 30.000 vojáků, podle Moskvy šlo o plánované vojenské cvičení. I po jeho skončení však jednotky v Bělorusku zůstaly a podílejí se na nynější invazi na Ukrajinu.

Agentura Reuters dnes informovala, že Francie se rozhodla poslat na Ukrajinu obranné vojenské vybavení. Podle mluvčího francouzské armády Paříž zvažuje také vyslání útočných zbraní. Kromě toho podle Macrona francouzské úřady hodlají důrazněji bojovat s ruskou propagandou.

Témata:  Emmanuel Macron Alexandr Lukašenko Ruská armáda Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.