Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron odsoudil ruský útok na hypermarket v ukrajinském Charkově

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil sobotní ruský útok na hypermarket v ukrajinském městě Charkov, při kterém zahynulo nejméně šest osob, jako "nepřípustný". Uvedla to agentura AFP.

Počet obětí ruského útoku ukrajinští představitelé původně stanovili na nejméně dvě. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Synehubov v sobotu večer toto číslo zvýšil na šest, přičemž dalších 40 lidí je zraněno a 16 pohřešováno, uvedla britská stanice BBC. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se ve velkoprodejně mohlo v době úderu nacházet více než 200 lidí.

"Francie cítí bolest Ukrajinců a zůstává plně mobilizována po jejich boku," napsal Macron na sociální síti X.

Synehubů ještě v odpoledních hodinách uvedl, že hypermarket zasáhly dvě ruské naváděné bomby. Na ploše 10.000 metrů čtverečních v důsledku úderu vypukl rozsáhlý požár. Ten se později podařilo uhasit.

Na videích zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět hustý černý kouř stoupající do vzduchu z prodejny sítě hypermarketů Epicentr, která se nachází v oblasti velkoobchodů vedle parkoviště.

Podle ruské tiskové agentury TASS, která se odvolávala na nejmenovaný zdroj, ruské síly útokem v Charkově zničily "vojenský obchod a velitelská stanoviště" v nákupním centru.

"Rusko v sobotu přímo uprostřed dne zasadilo našemu Charkovu další brutální úder - v hypermarketu se stavebninami. Pouze šílenci jako (ruský prezident Vladimir) Putin jsou schopni zabíjet a terorizovat lidi takovým podlým způsobem," napsala ukrajinský prezident Zelenskyj.

Světové lídry opět vyzval, aby poskytly Ukrajině "dostatečnou ochranu vzdušného prostoru" s cílem "zabránit takovým teroristickým útokům" .

Ukrajinské úřady později během dne hlásily další ruský útok, který zasáhl obytnou čtvrť v centru Charkova. Podle Synehubova se tam zranilo 18 lidí včetně 13letého chlapce, který je v kritickém stavu. Hlásil také poškozené administrativní a obytné budovy, obchody i další civilní zařízení. Podle předběžných informací tam Rusové zaútočili raketou S-300.

Druhé největší ukrajinské město Charkov, kde stále žije více než jeden milion lidí, se pravidelně stává terčem raketových útoků ruských sil. Ve čtvrtek tam podle místních představitelů při ruském ostřelování zahynulo nejméně sedm lidí a více než deset se zranilo.

Podle ukrajinských úřadů ruské síly vypálily na Charkov a jeho předměstí nejméně 15 raket z komplexu S-300 nebo S-400, které zasáhly také průmyslovou zónu včetně tamní tiskárny.

Čtvrteční raketové útoky poškodily i několik objektů státní železniční společnosti Ukrzaliznycja, přičemž bylo zraněno šest zaměstnanců.

Témata:  válka na Ukrajině Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.