Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron se při telefonátu s Putinem neúspěšně pokusil prosadit příměří pro Mariupol

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: Facebook

Francouzský prezident Emmanuel Macron se při dnešním telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem neúspěšně pokusil prosadit příměří pro ostřelovaný ukrajinský Mariupol. Odchod civilistů z Mariupolu v tuto chvíli není možný, sdělil podle agentury Reuters Elysejský palác. Putin podle Paříže slíbil, že o humanitární operaci "bude přemýšlet".

Macron představil Putinovi plán evakuace, který Francie připravila společně s Řeckem a Tureckem. Podmínky zahájení humanitární operace v nejbližších dnech na pomoc obyvatelům Mariupolu "nejsou v této fázi splněny", oznámil Elysejský palác.

Šéf Kremlu při rozhovoru prohlásil, že pro vyřešení složité situace v obléhaném Mariupolu je potřeba, aby ukrajinští "nacionalističtí" bojovníci přestali klást odpor a složili zbraně, napsala agentura RIA Novosti s odkazem na vyjádření na webu Kremlu, který ale nebyl po 19:00 SELČ dostupný. Podle vyjádření také Putin francouzského prezidenta informoval o opatřeních, jejichž cílem je zajištění evakuace civilního obyvatelstva i humanitární pomoci během bojů na Ukrajině.

Prezidenti také probírali ruský požadavek, aby státy, které figurují na ruském vládním seznamu "nikoli přátelských zemí", začaly platit za dodávky ruského plynu v rublech, doplnila agentura RIA Novosti. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany evropských zemí, které za ruský plyn platí převážně v eurech a tvrdí, že Rusko nemá právo přepisovat smlouvy. Také země skupiny G7 tento týden požadavek Moskvy odmítly.

Macron podle Paříže Putinovi řekl, že pro Francii jsou platby za ruský plyn v rublech nepřijatelné a v rozporu se smlouvami. Stejné stanovisko má také například Německo, Itálie nebo Belgie.

Témata:  válka na Ukrajině Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

14. února 2026 13:47

Kondomy došly. Organizátoři olympijských her čelí nečekanému problému

Organizátoři zimních olympijských her v Itálii čelí nečekanému logistickému problému. V olympijské vesnici došly zásoby kondomů zdarma, a to v rekordním čase pouhých tří dnů od zahájení akce. Podle italského deníku La Stampa si sportovci na nedostatek stěžují a čekají na slíbené doplnění zásob, jehož termín je zatím nejasný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.