reklama

Macron představil Putinovi plán evakuace, který Francie připravila společně s Řeckem a Tureckem. Podmínky zahájení humanitární operace v nejbližších dnech na pomoc obyvatelům Mariupolu "nejsou v této fázi splněny", oznámil Elysejský palác.

Šéf Kremlu při rozhovoru prohlásil, že pro vyřešení složité situace v obléhaném Mariupolu je potřeba, aby ukrajinští "nacionalističtí" bojovníci přestali klást odpor a složili zbraně, napsala agentura RIA Novosti s odkazem na vyjádření na webu Kremlu, který ale nebyl po 19:00 SELČ dostupný. Podle vyjádření také Putin francouzského prezidenta informoval o opatřeních, jejichž cílem je zajištění evakuace civilního obyvatelstva i humanitární pomoci během bojů na Ukrajině.

Prezidenti také probírali ruský požadavek, aby státy, které figurují na ruském vládním seznamu "nikoli přátelských zemí", začaly platit za dodávky ruského plynu v rublech, doplnila agentura RIA Novosti. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany evropských zemí, které za ruský plyn platí převážně v eurech a tvrdí, že Rusko nemá právo přepisovat smlouvy. Také země skupiny G7 tento týden požadavek Moskvy odmítly.

Macron podle Paříže Putinovi řekl, že pro Francii jsou platby za ruský plyn v rublech nepřijatelné a v rozporu se smlouvami. Stejné stanovisko má také například Německo, Itálie nebo Belgie.