reklama

Komise zatím nedala Maďarsku souhlas, aby mohlo čerpat peníze určené na pomoc ekonomikám v boji s pandemií covidu-19, jelikož viní Budapešť z podkopávání právního státu.

Maďarsku 22. srpna vypršel termín, který od komise dostalo na to, aby reagovalo na její výtky ohledně nerespektování pravidel právního státu předtím, než komise navrhne členským státům, aby rozhodly o omezení peněz určených z unijních fondů pro Budapešť.

"Část těchto (právních změn) jsme už předložili a přislíbili jsme několik dalších změn zákonů, pokud bude dohoda s komisí podepsána," řekl dnes Gulyás. Ministryně spravedlnosti Judit Vargaová ve svém příspěvku na facebooku uvedla, že Maďarsko nabídlo „komplexní“ balíček opatření k řešení požadavků Evropské unie.

Reakci Maďarska dnes potvrdila i EK, podle které začala měsíční lhůta, v níž komise představené změny analyzuje. Výsledek hodnocení Evropská komise odmítla podle Reuters předjímat, pokud je však vyhodnotí jako nedostatečné, může zemím unie navrhnout, aby peníze pro Budapešť omezily.

Orbán vede s Evropskou unií řadu bitev - o migraci, práva menšin či právě kvalitu právního státu, poznamenala agentura Reuters, podle níž se Orbánova vláda dostala pod zvýšený tlak, aby uzavřela s Bruselem dohodu. Maďarská měna forint se minulý měsíc dostala na nová minima a inflace v zemi stále roste.