Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarská vláda slíbila EK do konce října upravit některé kritizované zákony

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarská vláda slíbila Evropské komisi, že do konce října pozmění několik zákonů, které unijní exekutiva kritizuje. Podle šéfa kanceláře maďarského premiéra Gergelyho Gulyáse to Budapešť udělá, pokud se podaří dosáhnout dohody o uvolnění prostředků z fondů Evropské unie, informovala dnes agentura Reuters.

Komise zatím nedala Maďarsku souhlas, aby mohlo čerpat peníze určené na pomoc ekonomikám v boji s pandemií covidu-19, jelikož viní Budapešť z podkopávání právního státu.

Maďarsku 22. srpna vypršel termín, který od komise dostalo na to, aby reagovalo na její výtky ohledně nerespektování pravidel právního státu předtím, než komise navrhne členským státům, aby rozhodly o omezení peněz určených z unijních fondů pro Budapešť.

"Část těchto (právních změn) jsme už předložili a přislíbili jsme několik dalších změn zákonů, pokud bude dohoda s komisí podepsána," řekl dnes Gulyás. Ministryně spravedlnosti Judit Vargaová ve svém příspěvku na facebooku uvedla, že Maďarsko nabídlo „komplexní“ balíček opatření k řešení požadavků Evropské unie.

Reakci Maďarska dnes potvrdila i EK, podle které začala měsíční lhůta, v níž komise představené změny analyzuje. Výsledek hodnocení Evropská komise odmítla podle Reuters předjímat, pokud je však vyhodnotí jako nedostatečné, může zemím unie navrhnout, aby peníze pro Budapešť omezily.

Orbán vede s Evropskou unií řadu bitev - o migraci, práva menšin či právě kvalitu právního státu, poznamenala agentura Reuters, podle níž se Orbánova vláda dostala pod zvýšený tlak, aby uzavřela s Bruselem dohodu. Maďarská měna forint se minulý měsíc dostala na nová minima a inflace v zemi stále roste.

Témata:  Maďarsko Viktor Orbán Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.