reklama

Podniky mohou mít nově otevřeno do jedenácti večer a noční zákaz vycházení, který platí v zemi od listopadu, od nynějška začíná až o půlnoci, informuje agentura AP.

Kartu musejí lidé vždy předložit před vstupem na dané místo. Pokud podniky či kulturní instituce povolí vstup i těm, kdo potvrzení o imunitě nemají, mohou dostat vysoké pokuty. Dětem do 18 let je povolen vstup i bez karty, pokud jsou v doprovodu dospělého držitele potvrzení.

Také zoologické zahrady se po téměř šesti měsících nucené uzávěry opět otevřely pro návštěvníky. Mluvčí budapešťské zoo Zoltán Hanga AP řekl, že naposledy byla zahrada v hlavním městě uzavřena po tak dlouhou dobu za druhé světové války. Dnes se před pokladnami tvořily fronty rodičů a dětí ještě před otevřením.

Maďarsko již naočkovalo alespoň jednou dávkou vakcíny čtyři miliony lidí, což je asi 40 procent z celkových necelých 10 milionů obyvatel země. V České republice, která má podobný počet obyvatel, dostalo podle údajů ministerstva zdravotnictví alespoň první dávku necelých 3,16 milionu lidí. Maďarsko je v Evropské unii v očkování jedno z nejrychlejších a jako jediné ze zemí sedmadvacítky používá kromě západních vakcín také očkovací přípravky čínské a ruské výroby.

Velké vzedmutí koronaviru letos na jaře si však v Maďarsku vyžádalo svoji daň. V zemi dohromady po nákaze koronavirem podle Univerzity Johnse Hopkinse, která sleduje celosvětový vývoj pandemie, zemřelo asi 27.700 lidí, tedy asi o 1600 méně, než v podobně lidnaté České republice. Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) však v Maďarsku za uplynulé dva týdny připadalo asi třikrát více úmrtí v přepočtu na milion obyvatel než v Česku.

reklama