reklama

Údaje zdravotnických úřadů ukazují, že dodneška bylo v Maďarsku očkováno bezmála 4,9 milionu lidí a hranice pěti milionů bude podle Orbána "určitě dosažena tento víkend". To staví Maďarsko do předvoje Evropy a země "je ve srovnání s ostatními zeměmi stále bezpečnější", prohlásil předseda vlády.

Podle aktuálních údajů zveřejněných dnes na vládním webu koronavirus.gov.hu, zaměřeném na koronavirové informace, dostalo doposud některou z vakcín aplikovaných v Maďarsku 4.898.866 osob. Z nich 2.886.292 má za sebou i druhou dávku očkovací látky.

Ve čtvrtek v Maďarsku podle webu přibylo 657 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. O 47 se také zvýšil počet úmrtí spojených s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem. Ve srovnatelně lidnaté České republice za čtvrtek přibylo 672 nově nakažených, přičemž počet zemřelých pacientů s covidem v posledních sedmi dnech nepřekročil ani jednou dvě desítky.

Orbán v souvislosti s blížícím se zdoláním pětimilionové hranice očkovaných slíbil zrušení dosud platných významných restrikcí. Podle MTI mezi ně patří zákaz nočního vycházení, povinná zavírací doba restaurací a obchodů, nošení roušek a respirátorů na veřejných místech a zákaz venkovních individuálních i kolektivních sportovních aktivit.

Na soukromých a rodinných akcích bude podle Orbána umožněna přítomnost až 50 lidí, přičemž limit účastníků svateb se zvýší na 200. Venkovních akcí, včetně mítinků, se bude smět zúčastnit až 500 lidí. Nicméně na hudební a taneční akce bude možné přijít jen s vakcinačním potvrzením.

V Maďarsku se jako v jediné zemi Evropské unie rozsáhle očkuje ruským přípravkem Sputnik V a vakcínami čínských firem Sinopharm a CanSino Biologics, jejichž používání zatím nedoporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Kromě toho se aplikují i preparáty společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Díky tomu je Maďarsko nejvíce proočkovaným členem EU, poznamenala agentura Reuters.

reklama